Začínajú vás bolieť kĺby

Začínajú vás bolieť kĺby?

Zastavte bolesť včas

Dokáže znepríjemniť ranné vstávanie do teplého slnečného dňa. Zo športových aktivít sa pomaly stáva strašiak. Radosť z prechádzok sa vytráca. Aj toto všetko dokáže spôsobiť artritída. Nevyhnutnosťou v takomto prípade je liečba, v ranných fázach však dokáže pomôcť a uľaviť niekoľko alternatívnych spôsobov liečby. Namiesto tabletiek proti bolesti, ktoré odstraňujú bolesť, no neriešia príčinu, môžete skúsiť toto.

Aké potraviny zaradiť do jedálnička

Sme to, čo jeme. Aj upravenie jedálneho lístka a zaradenie niektorých potravín dokáže uľaviť od bolesti. Čo by nemalo chýbať vo vašom jedálničku v prípade začínajúcej artritídy? Určite kurkuma. Táto výrazná, žltá, aromatická korenina hojne používaná v ázijskej kuchyni nielen výborne chutí, ale rovnako pomáha uľaviť od bolesti kĺbov. Zanedbateľné rozhodne nie sú ani jej protizápalové účinky. Výborne ladí napríklad s červenou šošovicou, cícerom či inými zeleninovými jedlami. Samozrejme, s kurkumou by ste to tiež nemali preháňať a považovať ju za všeliek.

Okrem toho by ste pri začínajúcej artritíde nemali zanedbať príjem omega-3 mastných kyselín. Tie pomáhajú zlepšiť činnosť imunitného systému a tiež majú protizápalové účinky. V ktorých potravinách hľadať zdravé tuky? Skvelým zdrojom je napríklad losos, či iné mastnejšie ryby, ako makrela či sardinky. Do jedálnička tiež zaraďte oriešky, semená a rastlinné oleje – napríklad rascový či tekvicový. Olejmi si môžete pokvapkať šalát či dochutiť krémové polievky. Prípadne si dať len tak lyžicu denne.

Aké potraviny zaradiť do jedálnička

Vyskúšajte akupunktúru

Akupunktúra je stará liečiteľská metóda pochádzajúca z Číny, pri ktorej hrajú hlavnú úlohu ihly. Bolesti sa báť nemusíte, trochu to pichne, to však stojí za úľavu, ktorú táto procedúra prinesie. A či nejde o šarlatánstvo? Ak si vyhľadáte človeka s náležitým certifikátom, tieto obavy môžete dať bokom. Akupunktúra totiž figuruje v rebríčku Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) ako forma overenej liečby. Okrem zbavovania bolesti môže pomôcť aj s celkovou rovnováhou vášho tela a pozitívne účinky sa prejavia aj na vašom duševnom zdraví.

Vyskúšajte akupunktúru

Viac pohybu, menej nadváhy

Ako pri väčšine ochorení, aj pri artritíde platí dôležité pravidlo – hýbať sa a zbaviť sa nadváhy. Bolesť kĺbov totiž môže súvisieť aj s ich nadmerným zaťažovaním: to v niektorých prípadoch môže byť spôsobené aj nadváhou či obezitou. Zhadzovať prebytočné kilá môžete pomocou športových aktivít, odporúčame však zvoliť tie, pri ktorých nie sú kĺby priveľmi zaťažované. Ako je napríklad behanie, pri ktorom vznikajú veľké nárazy, tie musia tlmiť prevažne kolená či členky. Výbornými aktivitami pre ľudí trpiacich artritídou je plávanie, pomalá chôdza – pokojne aj s nordickými paličkami –, bicyklovanie, strečing či lezenie.

Viac pohybu, menej nadváhy

Teplo, zima, teplo, zima

Teplo i zima má pre liečbu boľavých kĺbov význam – každé však z iného dôvodu. Teplo pomáha uvoľňovať stuhnuté svaly a boľavé kĺby. Zima naopak znižuje mieru opuchu a zlepšuje prúdenie krvi. Tieto dve tepelné terapie by však nemali nasledovať bezprostredne za sebou, ale v pomerne dlhších časových odstupoch: minimálne niekoľko hodín, pokojne aj jeden deň. Pomôcť pri tepelnej terapii vám môže napríklad biolampa alebo aj elektrická prikrývka.

Naopak, pri využívaní chladu vo svoj prospech môžete pokojne siahnuť po studených obkladoch, ktoré si budete prikladať na postihnuté miesta. S tým vám pomôže napríklad špeciálne vrecúško s gélovou náplňou, ktoré si rýchlo a jednoducho zachladíte v mrazničke. Pri tepelnej terapii chladom by ste však mali dodržiavať určité časové odstupy pri jednotlivých obkladoch – približne 30 minút. Nejde síce o žiadne zázraky, keď však skombinujete viacero tipov na znižovanie bolesti pri artritíde, vášmu telu sa príjemne uľaví.

0 0 hlasov
Hodnotenie článku