Vysoký krvný tlak?

Vysoký krvný tlak?

Odborníci sa zhodujú: toto je riešenie

Na niektoré zdravotné problémy odborníci ešte nepoznajú odpovede, pri iných sa naopak široké spektrum lekárov celkom jednoznačne zhoduje na riešení. Jedným z nich je hypertenzia, teda vysoký krvný tlak. Ten sa môže prejavovať rôzne: zlým spánkom, pri prudkom postavení krútením hlavy, búšením srdca či zhoršeným videním. Najjednoduchšou liečbou sú tabletky. Tie však neodstraňujú samotnú príčinu vysokého tlaku. Ak chcete dosiahnuť dlhodobé výsledky a vyhnúť sa medikamentom, lekári sa zhodujú, že veľa pohybu, správna životospráva a tiež pokoj v duši sú správnou odpoveďou.

Zbohom nadváha

Čím vyššia váha, tým väčšia záťaž pre naše srdce. To musí totiž pumpovať krv do väčšieho tela. S nadváhou zároveň môžu byť spojené aj ťažkosti s dýchaním, ktoré tiež ovplyvňujú vysoký krvný tlak – najmä počas spania. Nebezpečný je najmä tukový vankúš v oblasti brucha, ktorý tiež prispieva k hypertenzii. Pri mužoch riziko vysokého krvného tlaku rastie vtedy, keď majú obvod pásu väčší ako 102 cm a u žien už viac ako 89 cm. Každý kilogram dole sa počíta, ak chcete bojovať proti vysokému tlaku, začať by ste mali práve tu.

Pohyb, pohyb a zasa pohyb

Môže sa to už zdať ako klišé, ale skutočne: veľa pohybu je skvelým receptom proti obrovskému množstvu zdravotných problémov. Prečo sa teda hýbať aj pri vysokom krvnom tlaku? Počas fyzickej aktivity srdce i pľúca fungujú naplno, vďaka tomu sa zlepšuje tiež schopnosť našich žíl rozširovať sa a opäť sťahovať. Práve to vedie k vyrovnaniu krvného tlaku. Lekári odporúčajú týždenne venovať sa fyzickým aktivitám aspoň 2,5 hodiny. Najdôležitejšie však je, vytrvať v tejto činnosti aj po tom, čo sa dostavia prvé výsledky. A je úplne jedno, či beháte, tancujete, skáčete cez švihadlo, chodíte na turistiku alebo kopete studňu. Každá aktivita sa počíta – najmä v boji s vysokým tlakom.

 veľa pohybu je skvelým receptom proti obrovskému množstvu zdravotných problémov

Menej sodíka, viac draslíka

Okrem pohybu a nadváhy by sme si mali v boji s hypertenziou posvietiť aj na náš jedálniček. Obzvlášť na sodík a to, koľko ho prijímame. Práve zvýšený príjem sodíka môže negatívne ovplyvňovať vysoký tlak. Sodík najčastejšie prijímame zo soli, takže odborníci odporúčajú nielen menej soliť, ale tiež obmedziť polotovary, ako mrazená pizza, hranolky, instantné polievky. Tiež buďte obozretní pri kúpe nízkotučných pokrmov, práve tu výrobcovia nahrádzajú tuk soľou, v niektorých prípadoch cukrom.

Odporúčaná denná dávka soli je prekvapivo maličká, u dospelého človeka je to približne 1500 – 2000 mg, čo je jedna čajová lyžička. Ako teda dochucovať jedlá, ktoré si doma uvaríte? Ideálne bylinkami a korením. Lekári tiež odporúčajú okrem obmedzenia sodíka prijímať viac draslíka. V akých potravinách ho nájdete? V zelenej zelenine, ako šaláty, v strukovinách, v orechoch, v mrkve, v banánoch či rajčinách alebo melóne.

Pozitívne v boji proti vysokému tlaku tiež pôsobí vláknina a bielkoviny, skúste ich do svojho jedálnička zaradiť viac. Zaujímavosťou tiež je, že proti hypertenzii môže pomôcť aj horká čokoláda, s minimálnym obsahom kakaa 70 %. Z nej telo dokáže získať flavonoidy, ktoré dokážu zlepšiť prietok krvi.

Čím menej cigariet a alkoholu, tým lepšie pre telo

Ďalším neprekvapivým spôsobom, ako bojovať proti vysokému tlaku je obmedzenie alkoholu a cigariet. Obe tieto neresti priamo prispievajú k vyššiemu tlaku, najmä ak sú konzumované pravidelne a v nadmerných dávkach. Zaujímavosťou je, že hypertenziu môže negatívne ovplyvniť nielen aktívne fajčenie, ale tiež to pasívne. Ak ste nefajčiar, skúste sa vyhýbať uzatvoreným priestorom, kde sa fajčí. K alkoholu je potrebné pristupovať tiež zodpovedne. Čo to znamená? Denná dávka by nemala byť vyššia ako malé pivo, jedno poldeci tvrdého alkoholu či pohár vína. Ak si doprajete viac, môže sa to prejaviť na zvýšenom krvnom tlaku.

A čo kofeín?

Konzumácia kofeínových nápojov – káva, čierny a zelený čaj – je veľmi individuálna. U niektorých sa konzumácia kofeínu na krvnom tlaku vôbec neprejaví, u iných zase celkom výrazne. Od čoho to závisí? S najväčšou pravdepodobnosťou podľa pravidelnosti. Dlhoroční konzumenti zväčša pri pití kávy či čaju pociťujú v krvnom tlaku iba drobné zmeny. No ak si dáte kávu iba raz za týždeň, kofeín môže s vaším krvným tlakom slušne zamávať. Skúste si teda skontrolovať tlak pred a po požití kofeínového nápoja. Na základe tejto skúšky sa rozhodnite ako ďalej. Ak vás výsledok nepríjemne prekvapí, neváhajte konzultovať situáciu s lekárom.

Pokojom v duši proti vysokému tlaku

Naše psychické zdravie sa podpisuje na tom vonkajšom. Ak sme často vystavení stresovým situáciám, výsledkom môže byť zvýšený krvný tlak. Preto je dôležité nájsť svoj pokoj v duši, tu odborníci odporúčajú rôzne aktivity: od prechádzok v prírode cez meditácie a jogu až po pravidelné počúvanie hudby či pobyt v absolútnom ticho – len so sebou a svojimi myšlienkami. Ak si dáte na toto pozor, hypertenzia by mala skôr či neskôr odznieť.

Pokojom v duši proti vysokému tlaku
0 0 hlasov
Hodnotenie článku