Voda s citrónom hneď zrána sa stala doslova bájnym nápojom, nie však gréckych bohov, ale fitness stravníkov bojujúcich s nechcenými „faldíkmi“, tukovými záhybmi alebo jednoducho hmotnosťou, ktorí dúfajú, že práve ona by mohla preklopiť onen jazýček na váhach smerom k vyššiemu spaľovaniu tuku.
Už niekoľkokrát sa mi stalo, že klient uviedol svoj denný jedálniček štýlom: „Začínam deň vodou s citrónom,“ na moju otázku prečo už nebola jasná odpoveď. Taktiež pijete vodu s citrónom? Ak áno, tak sa teraz zamyslite, prečo? Práve na túto otázku si dnes skúsime odpovedať.
Citrónová voda neobsahuje takmer žiadnu energiu a môže ovplyvniť vašu chuť k jedlu!
Asi vás neprekvapí, že citrónová voda (teda tá, ktorú si pripravíte sami a nekúpite v obchode ako hotový fresh) je nízkokalorickým nápojom. Môžeme predpokladať, že jeden pohár vody obsahuje iba šesť kalórií, a to aj za predpokladu, že do nej vytlačíme celú polovicu citróna!
Po citrónovej vode v prítomnosti jedla sa budeme cítiť viac nasýtení.
Jednoducho môžete nahradiť vysokokalorický nápoj, ktorý by ste prijali vo svojom bežnom dennom režime (kedy vám obyčajná voda nechutí). Napríklad jedna šálka pomarančového džúsu (237 ml) obsahuje 110 kalórií. Ak vezmeme do úvahy fakt, že po jedle obohatenom o tekutiny cítite vyššiu plnosť žalúdka, môže znamenať častejšiu konzumáciu nápojov aj znížený pocit hladu.
Možno teraz chápem vaše zdesenie, toto je poučka, ktorá sa rovná informáciu „jedna baba povedala“ alebo „to by som napísal sám“, ak sa ale pozrieme do vedeckej literatúry, tak môžeme nájsť podložený dôkaz, že konzumácia nekalorických nápojov spoločne s jedlom je výhodnejšia vo vzťahu k pocitu nasýtenia než konzumácia kalorických nápojov (mlieka, džúsov, sladené limonády) spoločne s jedlom. Inými slovami povedané, nápoj s kalóriami iba prispeje k vyššiemu príjmu energie, nie však k vyššiemu pocitu sýtosti.
S hydratáciou organizmu citrónová voda tiež pomôže
Napadne vás, že to je logický dôsledok pitia, však z neho nemusí byť úplne zrejmé, že práve úroveň hydratácie je kľúčová pre optimálny metabolizmus živín a ovplyvňuje celý rad pochodov, od udržanie konštantnej telesnej teploty až po po samotný rozvoj výkonnosti.
Pre nás je dôležité, že okrem nepriameho vplyvu na spaľovanie tuku môžeme popísať aj priamy vplyv hydratácie práve na spaľovanie alebo využitie tuku ako zdroja energie.
Lepšia hydratácia organizmu znamená efektívnejšie spaľovanie tukov!
Vy by ste na toto mali myslieť zakaždým, ak sa budete prehovárať k ďalšiemu nealkoholickému napitiu sa. Vyššia hydratácia vedie tiež k vyššej možnej strate hmotnosti, a to ideálne práve z tukovej hmoty.
Celý mechanizmus by dokonca mohol súvisieť so zachovaním inzulínovej senzitivity vďaka optimálnemu množstvu vody bunke, príp. lepšiu funkciu samotnej tuk spaľujúcej mitochondrie (časť bunky, kde sa „vyrába energia“), ale tu sa už možno dostávame zľahka na tenký ľad.
Citrónová voda môže „zrýchliť“ váš metabolizmus a podporiť tak chudnutie
Dostatočné pitie vody (aj tej s citrónom) môže potenciálne pomôcť zvýšiť váš metabolizmus. Dôležitým slovom predchádzajúcej vety je „potenciálne“, pretože ja som už na tento efekt narazil v predchádzajúcom odseku. Tu sme si totiž uviedli, že dobrá hydratácia môže zlepšiť funkciu mitochondrií, čo je typ organel nachádzajúcich sa v bunkách, ktoré pomáhajú vytvárať energiu pre telo.
Pri vypití dvoch litrov nekalorických tekutín za deň navyše, spálime až o 100 kcal viac!
Táto energia nielen, že môže byť sprostredkovaná zmenou využitého substrátu, ale aj jeho efektívnejšiemu a vyššiemu využitiu. . Od hydratácie dokonca môžeme očakávať to, že konzumácia nekalorických nápojov vedie k vyvolaniu vyššej termogenézy, ktorá môže indukovať pri vypití dvoch litrov tekutín za deň navyše energetický rozdiel až necelých 100 kcal.
Pomôže nám nejako citrónová voda počas kalorického deficitu? Áno!
Vzťah konzumácia vody a straty hmotnosti u obmedzujúcich diét hovorí o tom, že je tu signifikantná asociácia medzi konzumáciou nekalorických nápojov a efektivitou znižovania telesnej hmotnosti.
Nestačí piť proste obyčajnú vodu alebo i citrón tu hrá svoju rolu?
Je teda voda s citrónom naozaj tým zázrakom, ktorý by sme mohli piť? Možno vás po celom tom článku sklamem, ale pravdepodobne nie. Nášmu chudnutie je jedno, či pijete vodu s citrónom, alebo čistú vodu.
Alkalizačný efekt vody s citrónom nemá vzťah k hmotnostnému manažmentu. Komu to jedno nie je, sú vaše chuťové bunky, a tak veľmi pravdepodobne dokážete vypiť viac vody ľahšie.
Aké výhody teda má pitie citrónovej vody?
* Benefit číslo jedna teda je, že dokážete vypiť viac citrónovej vody ako vody normálnej = vyššia hydratácia = vyššia schopnosť vášho organizmu produkovať energiu, a to ideálne z tukov.
* Benefit číslo dva sa vzťahuje ku konzumácii tekutín pred jedlom, kedy zrejme prijmete menšie množstvo kalórií, ale tiež vydáte viac energie po samotnom energetickom príjme. Ba čo viac, u osôb so zníženou produkciou HCL tráviacich bielkovín by práve konzumácia ľahko okyslenej vody mohla uľahčiť žalúdku „vyrovnaním“ sa s touto živinou a napomôcť metabolizmu.
* Benefit číslo tri sa vzťahuje k preukázateľne nižšej tvorbe obličkových kameňov, teda k vyššiemu zdraviu vašej vylučovacej sústavy.
Čo si z toho zobrať?
Použijem opäť svoje obľúbené „sčítané a podčiarknuté“. Voda s citrónom má svoje miesto v zdravom životnom štýle, a to minimálne v tom smere, že dokáže pomôcť dostatočnej hydratácii, ktorá má hneď niekoľko veľmi dôležitých rolí v našom metabolizme a produkcii energie. Ak pijete svoju vodu s citrónom, tak ju pite ďalej.