Týchto 6 druhov zeleniny môžete pestovať aj na balkóne

Týchto 6 druhov zeleniny môžete pestovať aj na balkóne

Jar sa už hlási o slovo aj vyššími teplotami. Ak ste premýšľali, čím zútulníte váš balkón túto sezónu, máme pre vás tip – ako doplnok ku klasickým balkónovkám skúste pestovať zeleninu či ovocie. Niektoré druhy sú na balkónové pestovanie priam stvorené. Úrody sa tak dočkáte aj napriek tomu, že nemáte záhradu.

1. Cherry rajčiaky

Vyberte si kríčkovú odrodu, ktorá má kompaktný rast a nepotrebuje oporu v podobe kolíka – napríklad Tumbling Tom vo verzií Yellow (žlté) alebo Red (klasické červené). Sú výnimočne sladké, rodia bohaté strapce plné plodov a na svoj rast potrebujú akurát väčší črepník s výživným substrátom určeným na pestovanie zeleniny v nádobách, ideálne zmiešaným s dobre vyzretým kompostom alebo vermikompostom (produktom dážďovkového kompostovania). Rajčiaky potrebujú na svoj rast a dozrievanie dostatok slnečného svitu a bohatú zálievku. Pod ne môžete vysadiť napríklad aksamietnice, ktoré ako bonus pôsobia ako odlákávač dotieravého hmyzu.

2. Hrach

Väčšia nádoba, pár guľôčok hrachu a zábradlie, alebo malý rebrík, po ktorom sa môže šplhať – toto vám úplne postačí na to, aby ste si skoré leto spestrili chutným sladučkým hráškom. Zásoby do mraziaka z úrody asi mať nebudete, ale deti si po večeroch pochutnajú.

Hrach

3. Jahody

Ak si vyberiete stálerodiace odrody a zavesíte ich napríklad do závesného črepníka tak, aby na ne svietilo slnko prakticky stále (ideálne okrem poludňajšieho úpeku), sladké plody budete mať k dispozícií pomaly až do októbra. Nezabúdajte na dôkladnú zálievku. Substrát však nemôže byť premokrený, aby nezačali korene a listy zahnívať.

Jahody

4. Reďkovky

Pestovanie reďkoviek v nádobách nie je vôbec náročné. Môžete ich vysiať priamo do hranatého kvetináča na okno zo semienka alebo použiť predpripravené výsevné pásiky. Pri pravidelnej zálievke sa určite dočkáte chutnej úrody.

5. Šaláty

Ázijske druhy listových šalátov (napr. mizuna, mibuna) alebo rukola či polníček –stačí vám plytká nádoba, pár dní zalievania a prvá úroda sa objaví skôr, ako to budete čakať. Výhodou šalátov je, že sa dajú pestovať aj na tienistom balkóne.

6. Čili

Čili prežije aj na parapete a dopraje vám bohatú násadu úrody, ktorú podporíte napríklad prihnojovaním dážďovkovým kompostom alebo dážďovkovým „džúsom/čajom“, šťavou, ktorá vzniká pri spracovávaní kuchynského odpadu vo vermikompostéri.

Čili

Pestujete zeleninu či ovocie na balkóne? Ako sa vám darí? Napíšte nám svoje skúsenosti do komentárov.

0 0 votes
Article Rating