RECEPT: Tri sladkosti, ktoré vás postavia na nohy

RECEPT: Tri sladkosti, ktoré vás postavia na nohy

Máte za sebou sériu prebdených nocí s malým dieťaťom? Ťažký týždeň v práci alebo prehýrený víkend? Pravdepodobne máte chuť na samé nezdravé veci – energetické nápoje, rýchle občerstvenie, pizzu či kopec sladkostí. Ak však budete mať po ruke tieto zdravé snacky, únava a hriešne chute vás len tak nezdolajú.

Pralinky plné energie

Ďatle namočené vo vode, chia a ľanové semienka, slnečnicové semienka, tekvicové semienka a pár vlašských orechov – toto všetko vhoďte do mixéra a mixujte tri minúty pri maximálnych otáčkach – získate lepkavú zmes, z ktorej môžete tvarovať guľočky alebo tyčinky na rýchle zobkanie. V chladničke vám vydržia aj týždeň.

Ak nechcete, aby sa vám zlepili dohromady, môžete ich jednotlivo vyváľať v zmesi semienok. Takáto „energetická bonboniéra“ je skvelá aj na turistiku či na výlety. Energiu vám dodá na dlhší čas a nespôsobí prudké zvýšenie cukru v krvi. Zmes môžete doplniť aj sušenými marhuľami či iným ovocím. Pri ponúkaní kamarátom ich však vždy upozornite, že zmes obsahuje orechy – sú silným alergénom.

Pralinky plné energie

Kávovo-čokoládová vzpruha

Máte chuť vyjesť chladničku? Prípadne skočiť do bufetu a zjesť ten najväčší krémeš či veterník, ktorý majú v ponuke? Skúste to inak! Pripravte alebo objednajte si silné espresso a vhoďte doň pol kocky kvalitnej horkej čokolády. Nechajte trošku rozpustiť a vypite. Táto maškrta vás preberie, odoženie chuť na sladké a aj zlepší náladu.

Kávovo-čokoládová vzpruha

Citrónová kocka cukru

Potrebujete urgentne postaviť na nohy pred ťažkou poradou? Pomôže vám jednoduchý trik – 200 ml vody, kocka cukru (alebo vrecúško) a pár kvapiek citróna. Postup je jednoduchý – na kocku cukru nakvapkajte odšťavený citrón, pridajte do vody, dôkladne premiešajte a vypite. Cukor vás bleskovo nakopne, citrón osvieži a voda vzpruží myslenie. Vyhnite sa však perlivým nápojom, ktoré spôsobujú nafukovanie.

Tento recept používajte iba v prípade, ak ste úplne zdraví a nie príliš často! Veľké množstvá cukru zbytočne zaťažujú organizmus a namiesto prebratia spôsobia pravý opak – prinesú útlm a ospalosť.

Citrónová kocka cukru

Máte svoj tip, čo vás po ťažkej noci dostane na nohy? Podeľte sa oň v komentároch.

0 0 votes
Article Rating