Trápia vás zádery?

Trápia vás zádery?

Takto s nimi zatočíte

Záder nie je len kozmetický problém, vie potrápiť bolestivo a tiež priniesť komplikácie, ktorých liečba sa nezaobíde bez antibiotík. Viete, ako ich správne ošetrovať a prečo vlastne vznikajú?

Čo je záder

Záder je kúsok uvoľnenej kutikuly – teda jemnej tenkej pokožky, ktorá lemuje spodnú časť nechtového lôžka. Záder vzniká vtedy, ak si kožu striháte, alebo práve naopak, rukám nevenujete prakticky žiadnu starostlivosť, iba si ich umývate (a v súčasnosti neprimerane často). Suchá a poškodená kožička praská, odlupuje sa a vznikajú zádery.

Aj pri záderoch platí stará známa veta – najjednoduchšia je prevencia. Kožu okolo nechtov si nikdy nestrihajte, iba ju jemne zatláčajte drievkom (po zmäkčení v kúpeli či sprche).

Ako sa zbaviť záderov

Ak už zádery vznikli, ťažšie sa ich zbavíte. Prečo? Zádery by sa nemali strihať, keďže strihaním jemnej kožičky spôsobujete jej ďalšie mikrotrhlinky a záder sa len prehlbuje. V žiadnom prípade si záder netrhajte. Ruky si vydezinfikujte, záder jemne skráťte (nestrihajte úplne tesne pri koži, iba tak, aby sa nerozširoval – nezachytával sa napr. o oblečenie a nemohli ste si ho nechtiac strhnúť), ruky premastite a premasťujte pravidelne. Večer do nechtovej pokožky vmasírujte olej s vitamínom E a ruky si už neumývajte. Opakujte niekoľko dní, kým sa záder a zápal nezahoja. Ak vás záder už štípe a okolie je červené, siahnite po ichtyolovej masti z lekárne. Ak sa bolesť stupňuje, prst je horúci, pulzuje, nečakajte a navštívte lekára, v niektorých prípadoch pri bakteriálnej alebo inej infekcii je nutné podanie antibiotík.

Ako sa správne starať o nechtové okolie?

Ruky si po každom umytí nakrémujte. Použiť môžete antibakteriálne krémy s hydratačnou zložkou, po ktorých budete mať stále pocit čistých rúk, no nie vysušených.

Každý večer do okolia nechtového lôžka vmasírujte pár kvapiek mandľového, šípkového alebo jojobového oleja. Okrem toho, že pokožku jemne zvlhčia, vyživujú nechty. Pomôžete im tiež masážou – prekrvenie okolia nechtov spôsobí, že vám budú rásť rýchlejšie a spevnejú.

Nepoužívajte nekvalitné laky na nechty. Pred aplikáciou farebného laku vždy použite vyživujúcu bázu, lak nikdy neaplikujt až ku kutikule – nechajte aspoň milimetrovú medzeru.

Raz za čas si doprajte masku na ruky, parafínový zábal alebo aspoň kúpeľ s olejmi, ruky natrite hrubou vrstvou hydratačného krému a choďte spať v rukaviciach. Ráno však pozor na nechty! Chvíľu budú krehké.

Ako sa správne starať o nechtové okolie?
0 0 votes
Article Rating
Viac článkov
Tieto štyri jedlá chutia lepšie
Nestíhate raňajkovať?