recept na arincini

RECEPT na arancini

Talianska pochúťka zo zvyškov rizota

Skvelý a jednoduchý recept na túto taliansku špecialitu si zamilujete. Vďaka nemu už nebudete zbytočne plytvať jedlom, lebo pri ňom dokážete spotrebovať viac zvyškov z chladničky naraz – a zachutí vám tak, že už nikdy nepripravíte rizota len toľko, koľko sa bežne zje.

Arancini vyzerá na prvý pohľad ako naša fašírka alebo skôr zemiaková kroketa. Nie je však vždy guľaté, ale má kónický tvar pripomínajúci šišku. Pochádza zo Sicílie, považuje sa za sicílske národné jedlo, hoci jeho pôvod je arabský. Sicília však bola od nepamäti obchodnou križovatkou, kde sa miešali národnosti, takže aj jej kuchyňa je presiaknutá postupmi z rôznych končín Európy či Ázie. Arabi si však tvarovali malé guľky z ryže a plnili ich jahňacinou – tvarom pripomínali malé pomaranče. Preto aj názov arancini – pomaranče, resp. malé pomarančíky.

Je to výborný spôsob, ako spotrebovať včerajšie alebo už studené rizoto, ktoré nikto nechce. Práve rizoto je totiž pokrm, ktorý chutí najlepšie čerstvý – ak máme na mysli pravé rizoto, ktoré má takmer polievkovú konzistenciu. Keď takéto rizoto vychladne, zmení sa vďaka maslu a roztavenému syru na lepivú hmotu. Takú potrebujete na prípravu arrancini. Tak poďme na to.

Na talianske arancini budete potrebovať:

odstáte vychladnuté rizoto (cviklové, pokojne aj tekvicové, šafránové…)

kúsky mozzarely alebo iného syra – môže byť aj gouda alebo čedar, ak nemáte, poslúži aj eidam

hladkú múku

vajíčko

strúhanku

soľ

olej na vyprážanie

Ako na to: Talianske arrancini

  1. Namočte si ruky do studenej vody a naberte si do dlane trochu rizota. Vytvarujte hrubšiu placku, do ktorej zabalíte kúsok syra. Následne spojte okraje a vyformujte tvar pripomínajúci borovicovú šišku.
  2. Túto fašírku obaľte v múke s trochou soli, následne v rozšľahanom vajíčku a v strúhanke.
  3. Vysmážajte v rozpálenom oleji alebo ghee masle či bravčovej masti do zlatista.

Arancini sa podávajú teplé alebo zohriate, aby sa syr, ktorý je vo vnútri, delikátne ťahal. Môžete ich servírovať samostatne alebo s rajčinovou omáčkou a strúhaným syrom.

TEMPOtip: Okrem syra môžete použiť aj inú náplň – napríklad tuniaka, kúsky mäsa z polievky či olivy… Experimentujte. Arancini môžete v tom prípade servírovať aj studené, resp. vychladnuté, odstáte ako finger food – teda jedlo na zahryznutie pre návštevy či na oslavách.

0 0 hlasov
Hodnotenie článku