Tieto zlozvyky do výchovy nepatria

Tieto zlozvyky do výchovy nepatria

Robíte ich aj vy?

Poznáte to, s plnými ústami sa nerozpráva, v divadle sa nekričí a podobne… V bežnom dni sa však vyskytnú desiatky až stovky situácii, pri ktorých samotní rodičia robia chyby a deťom nejdú príkladom. A tým kazia svoje inak aj správne výchovné metódy. Nemáte tieto zlozvyky aj vy?

1. Nedívate sa do očí

Ak sa s dieťaťom rozprávate, vždy mu pozerajte do očí. Čím je menšie, tým je to dôležitejšie. Okrem toho, že potrebuje vidieť na vaše ústa, aby sa naučilo správne hovoriť, ukazujete mu, ako sa správať pri rozhovore – kým jeden rozpráva, druhý mlčí a počúva. A podobne. Žiadne zízanie do telefónu alebo len robotické odpovedanie na otázky.

2. Odpovedáte na všetky otázky rovnako alebo neodpovedáte vôbec

Ak má vaše dieťa práve čarovné obdobie „prečo?“, asi vám to občas lezie pekne na nervy. Prečo prší? Prečo neprší? Prečo je stôl hnedý? Snažte sa z otázok vykľučkovať tak, aby ste ponúkli zmysluplnú, niekedy možno aj zábavnú odpoveď. Dieťa otázky kladie často automaticky, no tým, že mu zmysluplne odpoviete, opäť ho učíte základom správnej komunikácie.

3. Dieťaťu predmet vytrhnete z ruky

Určite ste podobnú situáciu už zažili. Deti sa hrajú na ihrisku, pribehne ďalšie, jednému vytrhne lopatku z ruky a utekááá. Ak dieťaťu budete stále ťahať z ruky predmety, naučí sa, že je to tak v poriadku. Aj keď sa hrá s niečím zakázaným (alebo nebezpečným), snažte sa zachovať pokoj a požiadať ho, aby vám predmet podalo. Skôr sa stane nehoda, ak dieťa pri vašej nahnevanej alebo hysterickej reakcii spanikári a predmet zahodí alebo silno stisne.

Snažte sa zachovať pokoj a požiadať ho, aby vám predmet podalo

4. Hovoríte o dieťati negatívne

A je jedno, či v jeho prítomnosti, alebo nie. Hoci neposlúcha, pokarhajte ho tak, ako uznáte za vhodné, ale nenálepkujte. Žiadne „ty si zlé dievča, ty si zlý chlapec“. Snažte sa aj o druhých hovoriť pekne, nezapájajte deti do ohovárania. Aj keď sa rozprávate s niekým dospelým a dieťa sa hrá pri vás, nasáva všetko ako hubka.

5. Neospravedlníte sa, neprosíte, neďakujete

Ako sa má dieťa naučiť používať „čarovné“ slovíčka, ak ich sami nepoužívate? Rešpektujte dieťa (to nič nemení na fakte, že ste jeho rodič a ste autorita), poproste ho, aby niečo urobilo/prinieslo, poďakujte, keď vám podá hračku alebo lístok zo stromu v parku. Ak urobíte chybu, ospravedlňte sa. Dieťa potom v podstate nič z toho učiť nemusíte – bude totiž opakovať to, čo vidí vo vás.

0 0 hlasov
Hodnotenie článku