Sú vaše deti stále choré?

Sú vaše deti stále choré?

Toto možno robíte zle

Tri dni v škôlke či v škole a ďalší týždeň doma so sopľom. A tak dokola. Máte pocit, že vaše deti sú stále choré? Možno robíte tieto chyby.

Prílišné obliekanie, nedostatočné doliečenie, slabé vetranie či nedobratie antibiotík do poslednej tabletky, toto všetko môže oslabiť detskú (aj dospelácku) imunitu natoľko, že dieťa ochorie prakticky okamžite pod návrate do kolektívu. Na čo konkrétne si treba dať pozor?

1. Lieky a výživové doplnky

Výživové doplnky v podobe podporovačov imunity je vhodné užívať dlhodobejšie, ešte pred samotným vystavením dieťaťa kolektívu. Ak ste to nestihli, nezúfajte, nečakajte však zázraky okamžite. Siahnite napríklad po doplnkoch s betaglukánmi, ktoré overene pôsobia na obranyschopnosť, dieťaťu podávajte aj vitamín D v dávkovaní odporúčanom pediatrom (dajte však pozor, aby ďalšie prípravky neobsahovali vitamín D) a keď ho začne “obchádzať” viróza, zvýšte príjem vitamínu C.

Nepreháňajte to však s kombináciami výživových doplnkov – siahnite po jednom, ktorý môžete doplniť vitamínmi, minerálmi či omega3 mastnými kyselinami podľa odporúčaní pediatra či farmaceuta, ktorým dôverujete. Dá sa nimi totiž ľahko predávkovať a nie je to nič príjemné. Vôbec neplatí, že čím viac preparátov dieťaťu doprajete, tým silnejšiu imunitu bude mať, práve naopak.

Dôsledne dbajte na to, aby využívalo všetky antibiotiká, ktoré malo predpísané, do poslednej tablety, prípadne do posledného dňa liečby predpísanej lekárom, hoci už žiadne príznaky mať nebude (napr. po nasadení kvapiek do nosa s antibiotickým účinkom sa dieťaťu uľaví už na tretí deň, lekár vám však povedal kvapkať 7 dní, tak budete kvapkať 7 dní). Ak sa vám niečo nebude zdať, konzultujte opäť s lekárom. Príliš skoro ukončená liečba môže napomôcť k recidíve a baktérie sa stávajú čoraz odolnejšími voči liečivám.

Lieky a výživové doplnky

2. Prílišné obliekanie

To, že je dieťa po chorobe, neznamená, že musí ísť do škôlky naobliekané ako eskimák. Dieťa môže byť prechodne citlivejšie na chlad, no v žiadnom prípade to s vrstvami nepreháňajte. Dopotené dieťa môže zase skôr prechladnúť. Radšej voľte prírodné prirodzene termoregulačné materiály ako spodnú vrstvu – napr. merino, následne doplňte tenšou mikinou na zapínanie, ktorú si dieťa môže vyzliecť, zapnúť, rozopnúť podľa potreby.

3. Otužovanie

Ak ste sa dočítali, že otužovanie je skvelé na podporu imunity, dočítali ste sa správne, nie je však vhodné začať s ním uprostred virózy. Vyčkajte, kým bude dieťa zdravé a následne začnite s postupným otužovaním – najskôr si zvykne chodiť doma bez papučiek, ponožiek, sprchovať sa vlažnou vodou, spať v tenšom pyžamku…

4. Nedostatočné vetranie

Ak sa bojíte, že dieťa zase ofúkne a kvôli tomu nevetráte často, robíte chybu. Vetrať treba pravidelne, okná otvoriť dokorán a po pár minútach zatvoriť (nenechať však dieťa sedieť v prievane!).

5. Príliš skorý návrat do kolektívu

Ak je to čo i len trochu možné, dieťa vráťte do škôlky úplne doliečené. Ak si jeho imunita bude musieť poradiť so zvyškami choroby, bude náchylnejšie dostať zase niečo nové… A sopľavé dieťa s kašľom a črevnou virózou doma určite nechcete.

Ak je to čo i len trochu možné, dieťa vráťte do škôlky úplne doliečené.
0 0 hlasov
Hodnotenie článku