Zdravé izbovky

Zdravé izbovky

Namiešajte im kokteil vitamínov, ktorý ich povzbudí

Kratšie dni, menej svetla, vykurovacie obdobie… Všetky tieto aspekty môžu vaše izbovky potrápiť. Preto im pred blížiacou sa zimou doprajte kokteil vitamínov a výživných látok, ktorý ich povzbudí. Dokonca nemusíte chodiť ani do záhradkárskych potrieb či hľadať na e-shopoch vhodné hnojivá. Všetko, čo potrebujete, možno nájdete doma.

Zvyšky z kávy a z čaju

Kávový grunt či čajové zvyšky majú izbové rastliny veľmi rady. Aby ste sa však vyhli plesniam či muškám v substráte, zvyšky kávy a čaju nenechávajte len tak odkryté, ale ich jemne zahrabte vo vrchných vrstvách substrátu. Rastlinu zalejte ku koreňom.

Zelený jačmeň či chlorella

Ak pijete drinky zo zeleného jačmeňa alebo si dávate tabletky chlorelly, môžete tieto zelené dopingy pridať aj rastlinám. Stačí im aj vyliať zvyšok z pohára raz do týždňa priamo ku koreňom, prípadne rozdrviť tabletku chlorelly a vhodiť ju do kanvy na zalievanie.

Výluhy z bylín

Výluh z pŕhľavy nie je vhodný len na vlasy, poteší aj vaše izbovky. Čerstvú alebo sušenú žihľavu vložte do hrnca so studenou vodu, dajte na sporák a priveďte k varu. Varte asi 5 minút, následne vypnite a nechajte ešte 10 minút lúhovať. Žihľavu vyberte, vodu nechajte vychladnúť na izbovú teplotu a rastliny polejte.

Vajíčkové škrupiny

Vajíčkové škrupiny umyte, rozdrvte a zmiešajte s vodou. Nechajte aspoň 48 odstáť a následne týmto kokteilom polejte izbovky. Zmierte sa však s krátkodobým zápachom. Vaše rastliny to však ocenia a určite to za to stojí.

Vo vykurovacom období nestačí iba výživa – rastlinky často potrebujú nové stanovište, ktoré je svetlejšie a menej teplé ako vykurované priestory. Mnohým izbovkám sa páči napríklad na spoločných chodbách v bytových domoch (nie však v prievane). V zásade platí, že čím menej svetla má izbovka v zimnom období, tým menšiu závlahu potrebuje. Vhodné však je doplniť vzdušnú vlhkosť – kvetináč postaviť napríklad na podmisku s keramzitom s trochou vody – nie však tak, aby sa korene dostali do styku s vodou, to by spôsobilo preliatie a možné uhynutie rastliny. Väčšine zelených izboviek (okrem kaktusov, sukulentov a iných suchomilných druhov) prospeje aj rosenie rozprašovačom.

0 0 votes
Article Rating