Starostlivosť o detské vlásky

Starostlivosť o detské vlásky

Naozaj zhustnú, ak ich ostriháte nakrátko?

Nezhustnú ani nezačnú rásť rýchlejšie, je to len mýtus. Čo však robiť, aby malo dieťatko zdravé a husté vlásky, ako často ich treba umývať a akú kozmetiku zvoliť? Spísali sme pre vás zopár tipov.

Ak svojim deťom striháte prakticky od narodenia vlásky nakrátko len preto, aby ich mali v dospelosti krásne zdravé a husté, robíte to zbytočne. Navyše dieťatko často zbytočne rozosmutňujete, keď sa napr. v škôlke porovnáva so spolužiačkami, ktoré majú zapletené vrkoče a to vaše je ostrihané na hríbik. Samozrejme, na vlasovom zostrihu nestojí celý svet a netreba výzor vykladať na piedestál. No i tu platí, že zdravý sedliacky rozum a zlatá stredná cesta sú tou správnou cestou. „Mamina bola celé detstvo strihaná na krátko, dlhé vlasy si nechala narásť až v 25-ke. Mňa aj sestru tiež strihali na chlapca a trpela som tým celú základnú školu. V puberte som si dupla, no keďže som mala kučeravé a ťažko upraviteľné vlasy, nikdy som nevydržala nechať si ich narásť dlhé aspoň pod uši. Všetko sa zmenilo až keď som sa presťahovala do hlavného mesta a konečne som našla kaderníčku, ktorá mi upravila strih na mieru mojim kučerám a odvtedy si vlasy pestujem. Moje dievčatká som ešte nestrihala – majú 3 a 5 rokov a ani to tak skoro neplánujem. Prečo aj? Majú krásne husté vlásky, aké by som bola mala aj ja,“ rozpráva Katarína.

Ako často treba umývať vlasy novorodencovi/bábätku?

Novorodenci sa nemusia kúpať každý deň, ak je však príliš teplo, odporúča sa jemný krátky kúpeľ vo vaničke každý deň, aby sa pokožka zbavila dráždivého potu a nečistôt. Vlásky stačí umývať každé 3 dni, keďže novorodenec trávi väčšinu času na podložke či v perinke a často nosí čiapočky. Ak dieťatku hlávka zapácha, pokojne ju umývajte aj každý deň. Nepoužívajte však bežné šampóny, ale šampóny, syndety a mydlá vhodné na umývanie detí už od narodenia. Hlavu po umývaní vysušte jemným prikladaním uteráka, nikdy pokožku hlavy nešúchajte ani nepritláčajte – detská hlávka je citlivá a kosti lebky ešte nie sú zrastené (približne do 18. mesiacov).

Väčšiemu bábätku či staršiemu dojčaťu pokojne umývajte vlasy aj raz do týždňa (v lete častejšie). Vlásky sa malým deťom spravidla nemastia, problémom môže byť akurát pot, piesok či iné nečistoty, prípadne mliečna chrasta. Dieťa nepotrebuje žiadne špeciálne prípravky či kondicionéry. Ak má dievčatko hustejšie dlhšie vlasy, môžete si pomôcť sprejom určeným na rozčesávanie detských vláskov a špeciálnou kefou s jemnými ohybnými štetinami, ktorá neťahá vlasy.

Dieťa nikdy nenechajte ísť spať s mokrými vlasmi. Ak ich umývate večer, presušte ich fénom s jemným teplým vzduchom. Vlhká pokožka hlavy je ideálnym prostredím na množenie baktérií, kvasiniek a plesní, ktoré môžu spôsobiť mnohé nepríjemné kožné ochorenia.

Ako často treba umývať vlasy novorodencovi
0 0 votes
Article Rating