Čo je phubbing

Čo je phubbing

Je neslušný a narušuje sociálne vzťahy

Phubbing pozná prakticky každý, no väčšina z nás však netuší, že daný jav sa označuje práve takto. Hovorí vám niečo táto situácia? Sedíte s priateľmi na víne, rozprávate sa, debata je v plnom prúde, no Jana je akosi podozrivo ticho, pozriete sa na ňu a vidíte, že namiesto priateľom sa venuje svojmu smartfónu. A pritom sa to všetko začalo nenápadne – chcela len skontrolovať čas, no na displeji spozorovala neprečítanú správu, na ktorú túžila odpísať, a keď už držala telefón v ruke, rýchlo si prebehla aj sociálne siete a preletela novinky zo sveta. Zabralo jej to nakoniec toľko času, že sa v diskusii stratila a chvíľu jej potrvá, kým sa opäť napojí na svojich priateľov. Toto je phubbing. Prečo tento názov a čo môže phubbing spôsobiť?

Čo je phubbing

Ako môže vyzerať phubbing sme opísali vyššie. Ako však toto slovo vzniklo? Základom sú dva anglické výrazy phone (telefón) a snubbing (urážanie niekoho nevšímavosťou), prvýkrát sa slovo phubbing objavilo už v roku 2012, keď na tento problém chcela upozorniť austrálska reklamná agentúra McCann Melbourne, ktorá si na vymyslenie názvu pre tento jav prizvala na pomoc jazykovedcov, ale i básnikov.

Phubbing je celosvetovým fenoménom, napríklad v roku 2015 výskum v USA ukázal, že až 46,3 % respondentov potvrdilo, že takto sa dokonca správajú aj ich partneri. Približne polovica z nich priznala, že phubbing vedie až k problémom vo vzťahom.

Čo môže phubbing spôsobiť

O tom, že phubbing môže byť pomerne nebezpečný, svedčí hneď niekoľko štúdií. Napríklad profesor Phil Reed z univerzity vo welšskej Swansea zistil, že množstvo phubberov vykazuje podobné príznaky ako ľudia závislí od drog: ak nemajú po ruke svoj telefón, trpia abstinenčnými príznakmi.

Ďalej štúdia z roku 2012 hovorí o tom, že stačí taká drobnosť, ako položiť telefón na stôl počas spoločného obeda, raňajok, večere a náš partner pri stole sa s nami môže cítiť oveľa menej prepojený. Nehovoriac o tom, že phubbing negatívne ovplyvňuje sociálne väzby: priateľské, pracovné i rodinné. Ďalšie výskumy hovoria napríklad o tom, že náchylnejší k phubbingu sú ľudia trpiaci sociálnymi úzkosťami či depresiami.

Kvôli phubbingu sú v ohrození tiež spoločenské hodnoty, ako sebaúctu alebo spolupatričnosť. Stačí sa vžiť do kože človeka, ktorý rozpráva svojmu partnerovi/dieťaťu/kolegovi zážitky, ktoré v ňom vzbudzujú silnú emóciu, a adresát týchto slov počúva iba napoly a druhú polovičku svojej pozornosti venuje smartfónu. V dôsledku toho sa môže dostaviť aj obrovský pocit frustrácie či pochybnosti o sebe samom – rozprávam to najzaujímavejšie, čo som zažil, a ten druhý to jednoducho ignoruje, to som taký nudný?

Čo môže phubbing spôsobiť

Ako spoznáte, že ste phubber

  • pozriete sa na telefón, keď vám pípne, aj počas konverzácie s inou osobou
  • nosíte svoj telefón prakticky kdekoľvek, pokojne si ho vyložíte i na stôl počas spoločnej večere
  • keď vediete naraz dvojitú konverzáciu – jednu cez telefón a druhú s človekom pri vás
  • siahnete po telefóne, keď nastane v konverzácii odmlka
  • neustále si ho vyťahujete z vrecka a kontrolujete, či ste neprehliadli upozornenie
  • používate telefón aj v posteli, zatiaľčo váš partner leží pri vás

Ako proti phubbingu bojovať?

Otázkou však je, ako sa vyhnúť phubbingu? Vyžaduje si to najmä pevnú vôľu a uvedomenie si, že phubbing môže spôsobovať vážne medziľudské problémy. Ak si priznáte problém, môžete sa pustiť do jeho odstraňovania. Pomôckou môže byť napríklad dohoda o tom, že k spoločnému stolu v žiadnom prípade nepatria telefóny – či už v práci, doma, alebo s priateľmi v reštaurácii.

Pokračovať môžete napríklad aj tým, že nebudete nosiť telefón všade so sebou. Pokojne si ho na noc nechajte v obývačke, keď sa idete prejsť so psom, nič sa nestane, ak smartfón ostane doma. Idete na nákup? Telefón si nechajte doma.

Stačí niekoľko takýchto rozhodnutí a uvedomíte si, že bez telefónu dokážete bez akýchkoľvek problémov prežiť i dlhší čas. Potom tento čas stačí postupne navyšovať. Kvalita vášho života a najmä medziľudských vzťahov by tak mala rásť.

Ako proti phubbingu bojovať?
0 0 hlasov
Hodnotenie článku