Ako pripraviť trávnik na zimu

Ako pripraviť trávnik na zimu?

Základom je vertikutácia

Letné grilovačky, pikniky na deke, stanovanie s deťmi, napínavé futbalové zápasy, bláznenie sa so psom. Trávnik v záhrade dostáva počas teplých dni poriadne zabrať. Ako mu však pomôcť, aby dokázal spokojne prežiť i tuhú zimu? Pripravili sme si pre vás jednoduchý návod, ako pripraviť trávnik na mrazivé obdobie.

Posledné kosenie trávnika

Pred zazimovaním trávnik ešte poslednýkrát pokosíme. Hoci sme počas leta zvyknutí najmä na krátky zostrih, tento raz sa mu vyhneme. Čím dlhšie steblá trávy ostanú, tým lepšie – preto sa nebojte nastaviť na kosačke maximálnu výšku zostrihu. Na krátko pokosený trávnik by totiž mohli prvé mrazy poškodiť. Dôležité je tiež vybrať vhodný čas na kosenie – určite tak urobte ešte pred prvými mrazmi, denná teplota počas posledného kosenia by nemala klesnúť pod 7 °C. Je pomerne náročné dopredu predpovedať počasie, no ideálnym časom na túto údržbu trávnika býva zväčša koniec septembra alebo polovica októbra. Po kosení pokračujeme vertikutáciou.

Čo je vertikutácia

Vertikutátor je podobný kosačke, plní však úplne odlišnú úlohu: trávnik nekosí, ale vďaka svojim nožom ho zbaví nečistôt – zvyškov starej trávy či machu – a zároveň zem prevzdušní. Prípadne môžete použiť i ručný vertikutátor, ktorý vyzerá podobne ako hrable. Vertikutácia pomôže trávniku získať lepšiu hustotu, ľahšie prijímať živiny a zbaviť ho nečistôt. Zásadná je tiež správne zvolená hĺbka vertikutácie, tá by nemala presiahnuť 0,5 cm. Po vertikutácii trávnik pohrabeme a mach s odumretou trávou dáme do kompostu.

Kedy sa pustiť do prípravy trávnika na zimu

Hovoriť o tom, či je lepší september, alebo október, sa vo všeobecnosti veľmi nedá. Vždy to závisí od počasia. Vhodné je pustiť sa do vertikutácie po poslednom kosení. Vyhnite sa však tomuto úkonu, keď svieti silné jesenné slnko alebo je trávnik premočený od dlhotrvajúcich dažďov. Ak sa po vertikutácii objavia na trávniku holé plochy, vysejte ich novým semenom. Tiež je dobré vyhnúť sa ďalšiemu zaťažovaniu trávnika.

Okrem vertikutácie trávnik pohnojíme

Na jeseň je vhodné trávnik aj pohnojiť. Dajte si však pozor na správny výber hnojiva – to jesenné by malo byť s vysokým obsahom draslíka. Práve draslík posilní koreňový systém trávy, čo je na prečkanie zimy veľmi vítané, a tiež pôsobí ako prevencia proti nepríjemnej snežnej plesni a iným chorobám. V záhradkárstve určite nájdete špeciálnu jesennú zmes hnojiva na tento úkon. Trávnik pred zazimovaním rovnako potrebuje dostatok vlahy, počas jesene sa o to zväčša postará príroda. Ak je však priveľmi suchá jeseň, môžete ho zaliať záhradnou hadicou.

Ako sa ešte starať o trávnik

Po poslednom kosení, vertikutácii, vysiatí holých plôch a hnojení doprajte trávniku odpočinok – snažte sa ho zaťažovať čo najmenej. V prípade, že máte v záhrade neostrihané strany zachytávajúce slnečné lúče, ostrihajte ich – trávnik tak získa lepší prístup k svetlu. Vhodné je tiež pravidelné hrabanie listov, vďaka ktorým by sa na trávniku mohli objaviť plesne. Ak si dáte na toto pozor, trávnik prečká zimu v skvelej kondícii.

Ako sa ešte starať o trávnik
0 0 hlasov
Hodnotenie článku