Zdravé brownies z batátov

Recept: Zdravé brownies z batátov

Brownies patria medzi dezerty, ktoré najlepšie chutia ešte trochu teplé. My sme si pre vás pripravili zdravú alternatívu tohto obľúbeného čokoládového koláča – do cesta pridáte uvarené batáty. Táto netradičná kombinácia sa však chuťovo dotýka geniality. Ako na to? Vyskúšajte náš recept na zdravé čokoládové brownies z batátov.

Čo potrebujeme na zdravé čokoládové brownies z batátov

  • 600 g batátov (približne 2 väčšie batáty)
  • hrsť datlí zbavených kôstok (výborná a krásne sladká odroda datlí je Medjool)
  • 80 g mletých mandlí
  • 100 g múky (ak chcete čo najzdravší variant brownies, siahnite po pohánkovej múke)
  • 10 PL kvalitného holandského kakaa
  • 3 PL javorového sirupu
  • štipka soli

Ako pripraviť zdravé čokoládové brownies z batátov

1. Začneme prípravou batátov – sladké zemiaky si očistíme, nakrájame na stredne veľké kocky a asi 20 minút varíme. Aby si uchovali čo najviac vitamínov, varíme ich v pare.

2. Kým sa nám batáty varia, dáme si vyhrievať rúru na 180 °C.

3. Mäkké batáty (ak sa ľahko rozpadávajú, sú správne uvarené) dáme spoločne s vykôstkovanými datľami Medjool do misky a mixérom rozmixujeme na hladkú zmes.

4. Mleté mandle, pohánkovú múku, kakao, javorový sirup a soľ premiešame, následne k tejto zmesi pridáme vymixovanú batátovo-ďatľovú zmes a dôkladne vymiešame.

5. Plech si vystelieme papierom na pečenie a nalejeme naň zmes na brownies. Vložíme do rúry a pečieme približne 25 minút. Brownies kontrolujeme tak, že do nich pichneme špajdľou, ak ju vytiahneme suchú, bez zvyškov cesta, koláče vyberieme z rúry. Brownies necháme vychladnúť aspoň 15 minút (brownies stuhnú a vynikne ich chuť), nakrájame na štvorce a môžeme podávať. Príjemné mlsanie.

Kondela tip: Chcete posunúť chuť brownies na ešte vyšší level? Skúste ich doplniť polevou. Brownies budú skvelo chutiť napríklad, keď ich potriete arašidovým maslom. Môže sa však stať, že takýto dezert bude príliš suchý, preto si ešte v rajnici zohrejte maliny, pridajte k nim trošku datľového sirupu, vymixujte a zalejte brownies touto polevou.

0 0 votes
Article Rating