Vtáčie mlieko, ktoré zbožňujú vnúčatá aj dospelí

RECEPT: Vtáčie mlieko, ktoré zbožňujú vnúčatá aj dospelí

Alebo aj nie. Vtáčie mlieko má aj celý rad odporcov – je to podobné ako s tatarákom, buď ho milujete, alebo nenávidíte. Na ktorej strane barikády stojíte? Alebo ste ho ešte ani neochutnali? Vyskúšajte si ho pripraviť podľa nášho receptu.

Základom je vyšľahať naozaj tuhý sneh, ktorý sa nebude liať. Ak to nedokážete ručne, zavolajte si na pomoc šľahač. Od tuhosti snehu závisí celý váš kulinársky úspech. Tak poďme na to.

Na vtáčie mlieko potrebujete:

5 vajec

1,5 l plnotučného čerstvého mlieka

8 PL kryštálového cukru

2 vanilkové pudingy v prášku

1 vanilkový cukor

Postup: Ako pripraviť vtáčie mlieko

  1. Vyberte si hrniec s dostatočne hrubým dnom, ideálne dvojitým, aby sa vám mlieko nepripálilo. Nalejte doň 1,3 litra mlieka a dajte variť na mierny plameň. Občas premiešajte.
  2. Žĺtky vymiešajte s dvomi decilitrami mlieka, pridajte 1 vanilkový cukor, oba pudingy v prášku a tri polievkové lyžice kryštálového cukru. Odložte bokom.
  3. Vyšľahajte tuhý sneh s piatimi lyžicami cukru. Keď mlieko začne vrieť, mierne stlmte plameň, aby neprebublávalo, bolo však tesne pod bodom varu. Polievkovou lyžicou odkrajujte zo snehu halušky a hádžte ich do horúceho mlieka. Krátko povarte, z každej strany asi 3 – 4 minúty. Snehové obláčiky následne vyberte z mlieka deravou naberačkou a odložte do misy.
  4. Do horúceho mlieka, v ktorom sa pusinky varili, pridajte pudingovo-žĺtkovú zmes a krátko povarte. Nevarte do úplného zhustnutia, puding má mať podobnú konzistenciu ako ten, ktorý sa leje na dukátové buchtičky. Ak je náhodou hustejší, zrieďte ho trochou mlieka a dobre premiešajte.
  5. Nechajte mierne vychladnúť za občasného premiešania, aby sa nevytvorila koža. Puding naservírujte do malých misiek, do misky pridajte snehové pusinky a podávajte. Z uvedeného množstva vám vyjde pripraviť približne 4 porcie.

Vtáčie mlieko pripravujte až tesne pred servírovaním, musí sa skonzumovať teplé a čerstvé. Pripravujte ho iba z vajíčko z overeného zdroja, v prvotriednej kvalite a čerstvosti. Dbajte na dôslednú tepelnú úpravu, najmä ak ho servírujete malým deťom, starším, tehotným alebo dojčiacim ženám.

5 1 vote
Article Rating
Viac článkov
Tradičné aj netradičné recepty na zavárané špeciality
Letný SERIÁL 1. časť