Týchto 5 zvykov vám pomôže lepšie zvládať zimu

Chýba vám leto?

Týchto 5 zvykov vám pomôže lepšie zvládať zimu

Dni sú krátke, noci dlhé, máte pocit, že je skoro stále tma, je vám zima, ťažko sa vám vstáva, no večer sa vám nechce do postele, dopujete sa sladkosťami a litrami kávy. Chýba vám leto… Čo s tým? Máme recept, ako toto obdobie zvládnuť!

Vstávajte skoro

A tiež choďte skoro spať. Zimné obdobie často nevyhovuje ľuďom, ktorí sú zvyknutí pracovať dlho do noci – keďže sa stmieva už o 16:00 – 17:00, ľudské telo sa začína prirodzene skôr nastavovať na spánok, sme skôr unavení, premáhame sa, následne ideme spať až príliš unavení, nemôžeme zaspať, prehadzujeme sa a ranné vstávanie je peklo. Preto sa skúste prispôsobiť režimu

Otužujte chodidlá

Je vám stále zima? Nosíte tie najhrubšie ponožky a papuče a aj tak je vám zima? Skúste otužovať! Nohám doprajte striedavú sprchu – striedajte teplú (nie horúcu) a studenú, ľadovú vodu (sprchu ukončite ľadovo), nohy dôkladne osušte (to je dôležité), pomasírujte hydratačným krémom (napríklad s extraktom z tymianu) a nechajte naboso. Prvé dni vám bude ešte väčšia zima, čoskoro si však nohy zvyknú na nový režim, odmenou vám bude väčší tepelný komfort a lepšia imunita. Ak si sadáte za stôl alebo na gauč, nohy položte na deku – slabšie prekrvenie pri statickom odpočinku spôsobí, že by vám mohla byť naozaj nepríjemná zima, najmä v prípade, že s otužovaním začínate.

Teplé raňajky

Studené šaláty vymeňte za teplé kaše. Do ovsenej kaše pridajte roztlačený banán, oriešky, sušené ovocie, zalejte čakankovým sirupom, kávu vymeňte za teplý zelený čaj a už do pár minút pocítite zmenu – budete sa cítiť lepšie, plní energie. K raňajkám každý deň pridajte vitamín D v tabletkovej alebo kvapkovej forme, aby ste doplnili jeho nedostatok, ktorý nás v zimných mesiacoch môže potrápiť. Ten sa prejaví napríklad oslabenou imunitou, ktorú v tomto období naozaj potrebujete mať vo forme. Snažte sa tráviť veľa času vonku pri dennom svetle, napríklad skúste obetovať 5 minút z obednej pauzy a ísť sa iba povyhrievať na slnko pred budovu, ak je to možné.

Hýčkajte sa

Doprajte si masáž, návštevu wellnessu, zapáľte si doma sviečky, používajte arómoterapiu na povzbudenie, zlepšenie nálady alebo na lepší spánok. Doplňte na svoju kozmetickú poličku voňavé bylinkové oleje, doprajte si kúpeľ s epsomskou soľou, ktorá je hotovým zázrakom na zrelaxovanie unaveného tela aj mysle.

Trávte veľa času na čerstvom vzduchu

Ešte doplníme: aktívnym pohybom. Snažte sa aspoň raz za deň stráviť 30 – 45 minút rýchlejšou chôdzou, ktorá vám rozprúdi krv a prebudí lymfatický systém. Aktívny relax pomáha zlepšiť náladu, bojovať s depresívnymi a úzkostnými stavmi, pomáha zlepšiť spánok a tiež sústredenie. Ak pracujete z domu a cítite sa pod tlakom blížiaceho sa termínu odovzdania dôležitého projektu, snažte sa aspoň raz za hodinu vyvetrať, ísť sa nadýchať na balkón a raz za 3 hodiny si urobte väčšiu prestávku s dlhšou prechádzkou.

0 0 votes
Article Rating
Viac článkov
kompost vám dokáže zohriať vodu či vykúriť kôlňu
Vedeli ste, že kompost vám dokáže zohriať vodu či vykúriť kôlňu?