Quinoa s mozzarellou a sušenými rajčinami

Recept: Quinoa s mozzarellou a sušenými rajčinami

Quinoa dostala prezývku „matka obilia“ a niet sa čomu čudovať. Ako v jednej z mála rastlín nájdeme všetky esenciálne mastné kyseliny potrebné pre človeka. Tie zväčša obsahujú iba živočíšne produkty, pri quinoe je tak plusom, že ich naše telo dokáže lepšie stráviť a vstrebať. Túto obilninu začali pestovať približne pred 6000 rokmi domorodci v oblasti pohoria Andy. Quinoa je tiež bohatá na bielkoviny, minerály a vitamín B. Počas horúceho leta je ako stvorená na ľahké a zároveň výživné i dostatočne sýte šaláty. Čo by ste povedali na quinou s mozzarellou a sušenými rajčinami? Tu je recept.

Čo potrebujeme na quinou s mozzarellou a sušenými rajčinami

  • 1 hnrček quinoa
  • 1,5 hrnčeka vody
  • sušené rajčiny
  • mozzarellu v náleve
  • čerstvé/sušené bylinky
  • oriešky a semienka na posypanie (voliteľné)
  • olivový olej
  • soľ

Ako pripraviť quinou s mozzarellou a sušenými rajčinami

1. Quinoa je veľmi ľahká na prípravu, varíme ju ako ryžu. Teda na jeden diel tejto superpotraviny použijeme 1,5 dielu vody. Problémom však môže byť, že po uvarení chutí quinoa horkasto. Ako sa tomu vyhnúť? Ľahko, quinou namočte na 5 minút do vlažnej vody, potom ju prepláchnite v site a malo by byť po probléme.

2. V hrnci alebo na panvici si rozpálime olivový olej a zľahka na ňom opečieme premytú quinou. Vďaka tomu získa veľmi príjemné orieškové tóny. Keď máme quinou opraženú, zalejeme ju vodou, mierne posolíme, prikryjeme pokrievkou a na najmenšom plameni varíme 20 – 22 minút.

3. Keď je quinoa hotová, ešte ju premiešame, opäť prikryjeme pokrievkou a necháme dôjsť.

4. Keď quinoa mierne vychladne, zamiešame do nej na kúsky natrhanú mozzarellu v náleve, na drobné kúsky nakrájané sušené rajčiny a môžeme opäť pridať trochu olivového oleja.

5. Na záver quinou ochutíme čerstvými či sušenými bylinkami, do tejto chuťovej kombinácie sa skvelo hodí bazalka alebo oregano. Pred servírovaním môžeme ešte posypať (opečenými) orechmi, napríklad vlašskými či píniovými. Dobrú chuť.

Tu nájdete ďalší recept, v ktorom hrá hlavnú rolu quinoa: Baklažánové rolky s plnkou z quinoy a zeleniny

0 0 votes
Article Rating
Viac článkov
Ako sa starať o vlnenú čiapku
Ako sa starať o vlnenú čiapku, aby vám vydržala roky?