Ako sa vyhnúť stretnutiu s medveďom

Ako sa vyhnúť stretnutiu s medveďom?

A čo robiť, keď na seba narazíte?

Podľa najnovších informácií žije na Slovensku približne od 1000 do 1500 medveďov, azda najpresnejšie číslo hovorí o 1256 jedincoch. Za ostatných 100 rokov sme doposiaľ na našom území nezaznamenali smrteľný útok medveďa na človeka. Až do tohtoročného leta. Prečo 99,9 % stretnutí človeka s medveďom nekončí tragicky? Ako sa vyhnúť stretnutiu s medveďom? A čo robiť, keď už k tomuto stretnutiu dôjde?

Ako sa vyhnúť stretnutiu s medveďom?

K mnohým stretnutiam človeka s medveďom dochádza tak, že turista si prítomnosť šelmy ani nevšimne. Medveď má totiž až 2100-krát lepší čuch ako človek a ľudí dokáže spozorovať už z diaľky. Človek pre medveďa nie je potravou. Hoci je táto šelma všežravec, z 90 % sa živí najmä lesnými plodmi, nepohrdne však ani zdochlinou. Ak zaútočí na človeka, neloví ho, ale chráni sa, lebo sa cíti ohrozený. Ako sa teda takémuto stretnutiu vyhnúť?

Doteraz žiaden z útokov medveďa na človeka sa neodohral na turistickom chodníku. Vďaka skvelému čuchu si zdravý medveď vytvára akési pachové mapy, vďaka ktorým sa miestam s vysokým výskytom ľudí vyhýba. Odporúčanie je tak jasné: v lese sa pohybovať po turistických chodníkoch.

Tiež je počas túry dobre rozprávať sa alebo mať na batohu rolničku, ktorá medveďa upozorní na našu prítomnosť. K stretnutiu človeka s medveďom častejšie dochádza v nepriaznivom počasí – ak fúka silný vietor a medveď človeka nedokáže vycítiť, prípadne, keď husto prší a šelma prítomnosť ľudí nepočuje. Skúste sa teda návštevám prírody s prirodzeným výskytom medveďa v takomto počasí vyhnúť.

Medveď stretnutie najprv vyhodnocuje, na čo si dať pozor?

Každý človek je jedinečný a rovnako to platí aj o medveďoch – jeden je agresívnejší, druhý plachejší, ďalší môže byť alfa samec, iný mladý medveď a najnebezpečnejšie je stretnúť matku medvedicu s mladými. Záleží teda od konkrétneho medveďa, ako bude počas stretnutia s človekom reagovať, v zásade sa však šelma ľuďom vyhýba. Keď sa postaví na zadné, neplánuje útočiť – na zadných má horšiu stabilitu, takže chce iba získať lepší prehľad o situácii. Až keď začne slintať, mať agresívny postoj tela a hlasno odfukovať, je tu riziko útoku. Ako sa mu vyhnúť?

V prvom rade nerobiť prudké pohyby. Ak sa s medveďom na seba pozeráte, nerobte to a vyhnite sa priamemu očnému kontaktu – zvieratá to považujú za znak agresivity. Namiesto toho pomalými krokmi cúvajte dozadu. Tak dáte najavo, že nemáte žiadnu ambíciu narušiť jeho teritórium. Ak sa stane, že vy vidíte medveďa a on vás nie, zmeňte trošku trasu, aby sa vaše cesty opäť neskrížili a môžete byť pokojný. Najobozretnejší by ste mali byť pri stretnutí medvedice s mladými, v žiadnom prípade nepostupujte smerom k nim. Naopak, opäť postupne cúvajte a nerobte prudké pohyby. Keď toto dodržíte, útoku by ste sa mali takmer 100 % vyhnúť.

Čo robiť v prípade útoku medveďa

Medveď útočí prednými labami, hryzením alebo kombináciou týchto dvoch spôsobov. Ak predsa len v dôsledku skratovej situácie dôjde pri stretnutí človeka s medveďom k útoku, napadnutý by si mal chrániť najmä krk a brucho. Určite neutekajte, veľmi často sa stáva, že medveď človeka pri útoku iba zrazí telom a ak sa nehýbe, nebezpečenstvo preňho pominie a napadnutý sa preňho stáva nezaujímavým.

Keď sa teda povie, že pri stretnutí sa oplatí hrať mŕtveho, neplatí to celkom: ak sa okamžite pri stretnutí s medveďom zvalíte na zem, tento prudký pohyb ho môže vyprovokovať. Keď však po zvalení či capnutí tlapou ostanete nehybne ležať a nerozbehnete sa či nezačnete sa šplhať na strom, útok vo väčšine prípadov sa týmto končí. Pre medveďa to znamená, že „nepriateľ“ je eliminovaný a jeho teritórium neohrozené.

Tempo tip: Ak sa chystáte do prírody, kde je bežný výskyt medveďov (najmä pohoria stredného a severného Slovenska, ako Vysoké, Západné, Belianske a Nízke Tatry, Veľká a Malá Fatra, Slovenské Rudohorie, Poľana, Strážovské vrchy, Východné Karpaty), aj so psom, majte ho radšej na vôdzke. Okrem toho, že poľovníci často strieľajú na nezaistené psy, ktoré plašia zver, riziko môžu predstavovať aj pri stretnutí s medveďom. Psy totiž môžu začať naháňať medvedie mláďatá, ktoré bude ich matka prirodzene chrániť. V takom prípade sa môže pes zväčša rozbehne k svojmu majiteľovi, čo môže vytvoriť veľmi nebezpečnú situáciu.

Čo robiť v prípade útoku medveďa
0 0 hlasov
Hodnotenie článku