Mrkvové halušky s lučinou

RECEPT pre deti

Mrkvové halušky s lučinou

Rýchle jedlo, ktoré môžete podávať deťom už od ukončeného desiateho mesiaca – ak toleruje kúsky v jedle. Môžete ho podávať aj na studeno ako večeru, zvládne aj krátky presun na výlet, ak ho skladujete v termoske alebo v chladiacej taške. Navyše, na prípravu nepotrebujete nič špeciálne a zvládnete to za 20 minút. Tak poďme na to.

Na mrkvové halušky potrebujete:

2 väčšie mrkvy

prevarená voda

1 vajíčko (ak ešte nemáte zavedený bielok, použite iba žĺtko)

2 lyžice špaldovej múky

1 lyžicu lučiny

1 lyžicu neochuteného bieleho jogurtu

štipku mletej rasce

trošku olivového oleja (prípadne ghee maslo)

Postup:

1. Mrkvu očistite, umyte a nastrúhajte na jemnom strúhadle. Krátko poduste na olivovom oleji, kým pustí trochu šťavy a pridajte štipku mletej rasce. Nechajte mierne vychladnúť.

2. Do mrkvy pridajte múku, vajíčko a vypracujte haluškové cestíčko. Ak je cesto príliš husté, pridajte trochu prevarenej vody a miešajte ďalej. Ak by cesto zostalo prihusté, halušky by boli trvdé alebo sa pri varení rozpadávali.

3. Pomocou malej lyžičky alebo haluškovača nahádžte halušky do vriacej vody. Premiešajte a nechajte vyplávať na hladinu. Po vyplávaní ešte krátko povarte a sceďte. Do už scedených halušiek pridajte trošku olivového oleja alebo ghee masla.

4. V miske zmiešajte lučinu s bielym jogurtom. Väčším deťom alebo dospelým môžete pridať aj nasekanú mätu alebo iné bylinky, ktoré podporujú správne trávenie.

TIP na servírovanie: Bábätkám do roka, ktoré preferujú mixovanú stravu, môžete halušky roztlačiť vidličkou, pridať viac jogurtu a premiešať, vznikne tak hustá kaša. Starším deťom, ktoré, naopak, preferujú jedlo do ruky, môžete uvariť halušky väčšie – napr. ako šúľance a nechať ich namáčať si ich do omáčky. V tom prípade však do nich nepridávajte maslo, aby sa nekĺzali v ruke, prípadne aby ich dieťa nechtiac nezhltlo celé. Halušky môžete pripraviť aj z inej zeleniny – napríklad z predvareného batátu, použiť môžete aj uvarenú cviklu alebo upečenú tekvicu, ktorú iba roztlačíte vidličkou.

0 0 votes
Article Rating
Viac článkov
Voňavé indické kura Tandoori s kuskusom
Recept: Voňavé indické kura Tandoori s kuskusom