Ako správne spať

Ako správne spať na boku, chrbte či bruchu?

O tom, že každý z nás prespí približne tretinu života, ste s najväčšou pravdepodobnosťou už počuli. Je to skutočne tak, i to je jeden z dôvodov, prečo kvalita spánku v takej miere ovplyvňuje našu celkovú telesnú pohodu a zdravie. Je lepšie spať na chrbte, boku či bruchu? To záleží od viacerých faktorov, každá z týchto polôh má však svoje plusy. Dôležité ale je, aby ste vedeli, ako správne uložiť svoje telo, aby ste sa ráno nebudili dolámaný, s boľavými krížami či pálením záhy. Tu je prehľadný sprievodca, ako najzdravšie spať v každej z týchto polôh.

Ako správne spať na chrbte

Spánok na chrbte odborníci považujú pre človeka vo všeobecnosti za najprirodzenejší a zároveň najzdravší. Chrbtica sa v tejto polohe totiž nachádza v neutrálnej pozícii a váha tela sa na správnom matraci rozkladá rovnomerne. Vďaka tomu nie je zbytočne zaťažovaný chrbát ani kĺby. Poloha na chrbte počas spánku však nie je vhodná pre všetkých: vyhnúť by sa jej mali najmä tehotné ženy v treťom trimestri. Počas spánku na chrbte môže dôjsť k zníženiu prietoku krvi, ktorý dokáže negatívne ovplyvniť prísun živín dieťaťu. Spánok na chrbte nie je najvhodnejší ani pre ľudí, ktorých trápi chrápanie, spánkové apnoe či pálenie záhy.

Naopak, poloha na chrbte počas spánku je najvhodnejšia pre tých, ktorí trpia bolesťami krku, chrbtice, alebo sa chcú vyhnúť rýchlejšiemu nárastu vrások. Pri iných polohách si počas spánku „krčíme tvár“, čo vedie k ich rýchlejšiemu zvýrazneniu. A ako teda spať na chrbte správne? Základom je vhodný matrac, ktorý pomôže rovnomerne rozložiť váhu, tiež sa nemusíte báť investície do kvalitného vankúša – medzi odporúčané materiály patrí napríklad pamäťová pena. A ďalej sa oplatí pod nohy v oblasti kolien dať nízky vankúš či inú mäkkú podložku, ktorá pomôže chrbtici ostať v prirodzenom tvare.

Ako správne spať na boku

Počas spánku je poloha na boku druhou najvhodnejšou. Možno však budete prekvapený, no nie je jedno, na ktorej strane ležíte. Spať na ľavom boku sa odporúča práve tehotným ženám, ľuďom, ktorých trápi chrápanie, spánkové apnoe, pálenie záhy či reflux. Ak spíte na pravom boku, uvoľňuje sa zvierač v pažeráku, čo môže viesť k žalúdočným problémom. Napriek tomu je spánok na pravom boku vhodnejší než na ľavom pre ľudí s kardiovaskulárnymi ochoreniami.

V polohe spánku na boku sa odporúča nižší mäkký vankúš. Ten je najlepšie doplniť ďalším vankúšom, ktorý si vložíte medzi nohy v oblasti kolien. Odbremeníte tak svoje bedrové kĺby. Rovnako postupujte tiež pri spaní v polohe plodu – kolená pokrčené a pritiahnuté k bruchu, ruky zohnuté a položené pri tvári. Bez vankúša by vás v tejto polohe mohli trápiť stuhnuté svaly a výnimkou nie je ani bolesť kĺbov.

Ako správne spať na boku

Ako správne spať na bruchu

Medzi najmenej zdravú spánkovú polohu patrí pozícia na bruchu. Aké riziká predstavuje? Dokáže obmedziť dýchanie, vďaka polohe tváre sa môže človek zobudiť opuchnutý, navyše prispieva k tvorbe vrások a poloha krku je neprirodzená – je vykrútený, v dôsledku čoho sa môžu objaviť bolesti krčnej chrbtice. Na druhej strane, ide o najefektívnejšiu polohu v boji s chrápaním. Ako teda spať na bruchu správne?

Aby bol krk čo najmenej vykrútený, odporúča sa používať veľmi nízky, resp. žiadny vankúš. Použiť môžete napríklad malý zrolovaný uterák, ktorým si práve oblasť krčnej chrbtice podložíte. Ďalší vankúš, ktorý uľaví telu počas spánku na bruchu, si umiestnite v oblasti panvy. Tak zmiernite napätie, ktoré gravitácia prirodzene vyvíja na chrbticu. Pomôže tiež správne vytočenie hlavy – tvár nevytáčajte úplne do strany, radšej ju nasmerujte k matracu. Ak si dáte na toto pozor, kvalita vášho spánku by mala vzrásť.

Ako správne spať na bruchu
0 0 hlasov
Hodnotenie článku