Nevyhadzujte hneď zubnú kefku

Nevyhadzujte hneď zubnú kefku

5 spôsobov, ako ju využiť pri upratovaní

Zubné kefky by sa mali meniť približne raz za mesiac. Predtým, ako ju odovzdáte do zberne či hodíte do kompostu (ak používate kompostovateľnú), môžete ju využiť pri upratovaní. Vie byť naozaj všestranným pomocníkom!

1. Sporák

Máte plynový sporák? Okolie horákov sa náročne čistí, najmä v prípade, že vám vykypí mastná polievka či omáčka. Zubná kefka si však poradí s pripálenými nečistotami a dostane sa aj tam, kde je hubka bezradná. Pomôžte si abrazívnym prípravkom na čistenie kuchyne, stačí ho naniesť na kefku ako zubnú pastu.

2. Mriežka v rúre

Mriežka v rúre vie potrápiť nejednu gazdinku či pána domáceho. Pritom stačí použiť jednoduchý trik. Rúru nechajte vyhriať na približne 130 až 150 stupňov, vložte na spodok plech s vodou, rúru vypnite a nechajte zatvorené dvere približne 30 minút. Kondenzovaná vodná para zmäkčí nečistoty a vám stačí následne zubnou kefkou odstrániť pripáleniny a mastnotu. Môžete použiť aj odmasťovací prípravok na riad.

3. Špáry medzi kachličkami

Stačí trochu sava s bieliacim účinkom alebo pasta z pekarbonátu sodného zmiešaného s horúcou vodou, zubná kefka a špáry medzi kachličkami sú ako nové. Nemusíte ich drhnúť! Prípravok stačí kefkou naniesť, nechať pôsobiť aspoň 15 minút, následne jemne vyšúchať a zotrieť. V prípade potreby ešte raz zopakovať.

4. Práčka

Okolie bubna a dvierok sa často zanáša zvyškami pracích prostriedkov aj vodným kameňom či zvyškami tkanín, ktoré sa opotrebovávajú pri praní. Rovnako je náročné vyčistiť tiež nádobku na prací prášok či aviváž. Zubná kefka je v tomto smere praktický pomocník. Dostane sa tam, kde sa handričkou nedostanete, výborne zotrie nečistoty aj usadeniny mydla a práca s ňou je pohodlná a „čistá“.

5. Odtok v sprchovom kúte

Zanáša sa vám odtok v sprchovom kúte a ťažko sa čistí? Prizvite si na pomoc zubnú kefku. Stačí na ňu naniesť abrazívny prípravok na báze tekutého prášku a poriadne ním vyšúchať odtok a okolie. Na záver doň nasypte 3 lyžice pekarbonátu sodného (zakúpite napríklad v bezobalových obchodoch), zalejte 300 ml horúcej vody a nechajte 30 minút pôsobiť. Prepláchnite a odtok bude ako nový!

Odtok v sprchovom kúte

POZOR: Kefku, ktorú používate pri upratovaní, označte alebo odložte tak, aby ju ostatní členovia rodiny mylne nepoužili na zuby! Najmä v prípade, že používate silnú agresívnu chémiu, by mohlo dôjsť k nešťastiu.

0 0 votes
Article Rating
Viac článkov
umývanie okien
3 triky, ktoré vám uľahčia umývanie okien