Viete, čo je Malorka akné

Viete, čo je Malorka akné?

Dostať ho môžete aj na Slovensku

Ak ste výraz „malorka akné“ ešte nepočuli, nie ste sami. Toto kožné ochorenie, resp. zdravotný problém, nie je až taký rozšírený. Potrápiť vás však môže kdekoľvek a kedykoľvek v letnom období. Ako Malorka akné vyzerá a ako s ním bojovať?

Čo je Malorka akné?

Malorka akné je ustálený výraz, ktorý pomenováva kožné ochorenie, resp. fotodermatózu, teda reakciu kože na intenzívne slnečné žiarenie. Vzniká vtedy, ak vaša koža nie je zvyknutá na slnečný svit a v krátkom čase ju intenzívne vystavujete slnečným lúčom. Malorka akné postihuje zväčša mladších ľudí vo veku od 25 rokov. Niektorí pripisujú vznik Malorka akné aj kombinácii mastnejšieho opaľovacieho krému a intenzívneho slnečného svitu, na ktorý pokožka zareaguje vyrážkami.

Ako Malorka akné vyzerá?

Ako už samotný názov napovedá, Malorka pripomína akné. Pokožka sa vyhádže drobnými vyrážkami, ktoré však nemajú hnisavé špičky, skôr sú tvrdé a svrbivé.

Ako sa Malorka akné lieči?

Hneď, ako vyrážky na koži spozorujete, vyhýbajte sa slnku po zvyšok dovolenky. Zdržiavajte sa v tieni aj po odoznení príznakov, po vystavení slnku by sa akné mohlo znovu objaviť a ešte v horšom stave.

1. Osprchujte sa vlažnou vodou s jemným prostriedkom na čistenie pleti, s ktorým odstránite zvyšky opaľovacieho krému a prípadné dráždivé nečistoty, napr. piesok či morskú soľ.

2. Pokožku osušte prikladaním čistého uteráka a natrite ju jemným krémom po opaľovaní, napr. s obsahom pantenolu. Vyhnite sa príliš parfumovaným a mastným krémom, pokožka musí voľne dýchať.

3. Môžete užiť histaminiká, ktoré zmierňujú svrbenie. Ak sa do 3 dní príznaky nezlepšia, kontaktujte kožného lekára.

Ako sa Malorka akné lieči?

Ako sa Malorka akné vyhnúť?

Ak ste ho už raz mali, je možné, že sa ohlási opäť. Pokožke však môžete pomôcť, aby na slnečný svit nereagovala tak výrazne tým, že ju aspoň 3 týždne pred dovolenkou aklizmatizujete – začnete tráviť viac času na čerstvom vzduchu, doprajete si prechádzky aj po slnku (nie však od 11 – 15:00 v tropických letných dňoch, aj tu platí všetko s mierou), budete suplementovať vitamíny D a skupiny B. Na dovolenke sa vyhýbajte poludňajšiemu slnku, na opaľovanie vyberajte krémy s minerálnym filtrom (nie chemickým) a chráňte si dekolt a ramená, na ktorých sa Malorka akné vyskytuje najčastejšie, ľahkým bavlneným tričkom.

Na pláž nenoste mejkap, nechajte doma tiež všetko umelé oblečenie z polyesteru a vláken, ktoré nie sú príjemné na spotenom tele, odložte tiež parfémy a zvoľte ľahšiu stravu s prevahou čerstvej zeleniny a ovocia. Invazívne kozmetické ošetrenia alebo užívanie nových liekov tiež môžu prispieť k fotocitlivosti vašej pleti, preto sa snažte naplánovať si ich až po dovolenke a s dostatočným odstupom.

Ako sa Malorka akné vyhnúť?
0 0 votes
Article Rating
Viac článkov
Ražnici, ktoré si deti zamilujú
Recept na grilovačku