Lahodný zapekaný karfiol

Recept: Lahodný zapekaný karfiol

Vysmážaný karfiol, karfiolové placky a zapekaný karfiol. To sú tri pokrmy z tejto zeleniny, ktoré si vydobyli prakticky nesmrteľnosť. Dnes sme si pre vás pripravili recept na zapekaný karfiol, ktorý vás odzbrojí svojou lahodnou chuťou a jemnosťou. Ako na to?

Čo potrebujeme na zapekaný karfiol

  • 1 ks stredne veľkého karfiolu
  • 4 vajcia
  • 70 g masla
  • 220 g kyslej smotany
  • 180 g syru Gouda
  • soľ
  • čierne mleté korenie

Ako pripraviť zapekaný karfiol

1. Karfiol si rozdelíme na drobné ružičky, tie opláchneme a dáme uvariť na pare. Nechceme, aby boli úplne mäkké – budú sa ešte dopekať –, preto pokojne stačí 15 minút.

2. Uvarené ružičky karfiolu necháme vychladnúť a vidličkou ich pretlačíme. Snažíme sa však, aby si zachovali ešte trochu štruktúry, nepučíme ich na hladkú kašu.

3. Pokračujeme vajíčkami – oddelíme si žĺtky od bielkov. Do misy k bielkam pridáme štipku soli a tyčovým mixérom s metličkou z nich vyšľaháme nadýchaný sneh.

4. Rúru si dáme vyhrievať na 180 °C.

5. Pokračujeme prípravou zmesi: ku karfiolu si pridáme žĺtky, nahrubo nastrúhanú Goudu, kyslú smotanu, zmäknuté maslo, osolíme, okoreníme a premiešame.

6. Ku karfiolovej zmesi ešte pridáme sneh a len zľahka premiešame. Následne zmes premiestnime do pekáču vytretého maslom, vložíme do rúry a pečieme neprikryté približne 55 minút. Necháme vychladnúť a môžeme servírovať.

Kondela tip: Skvelou prílohou k zapekanému karfiolu sú pučené zemiaky s maslom. Získate tak chutné a zároveň sýte jedlo, z ktorého vám nebude ťažko – hoci by to množstvo vajec a pridaného syra mohlo naznačovať. A ešte jeden tip na záver: skúste si pridať k zapekanému karfiolu aj trochu kečupu. Dobrú chuť!

0 0 hlasov
Hodnotenie článku