Fantastická bublanina

Recept: Fantastická bublanina, ktorú už inak nebudete piecť

Jeden malý trik a bublanina je razom nadýchaná ako obláčik, skvele chutí aj na druhý deň a úplne dostane aj maškrtníkov, ktorým sa tento koláč zdá príliš obyčajný. Čo je to kúzlo? Stačí trochu smotany a mrvenička!

Suroviny: Čo potrebujete na fantastickú bublaninu?

4 vajíčka, ideálne domáce

200 gramov cukru

100 ml rozpusteného masla

100 ml šľahačkovej smotany

210 gramov hladkej múky

2 lyžičky (čajové) prášku do pečiva

1 vyškrabaný vanilkový struk

štipka soli

ovocie podľa chuti

Mrvenička:

1 lyžica múky

2 lyžice kryštálového cukru

hrubší plátok studeného masla

POSTUP: Ako upiecť bublaninu

1. Najskôr si pripravte mrveničku. Studené maslo rukami potrhajte na malé kúsky, zmiešajte s múkou a cukrom, postláčajte prstami a pooddeľujte na malé kúsky. Odložte do chladničky.

2. Následne si pripravte ovocie. Čerešne odkôstkujte, maliny či jahody umyte, prípadne nakrájajte na menšie kúsky a nechajte odkvapkať. Použiť môžete aj mrazené ovocie.

3. Žĺtka vyšľahajte s cukrom, pridajte maslo, smotanu, vyškrabaný vanilkový struk a na záver múku, do ktorej ste primiešali rovnomerne prášok do pečiva.

3. Bielka vyšľahajte so štipkou soli na tuhý sneh. Pomaly ich zapracujte do cesta, ihneď vylejte na plech vytretý maslom a vysypaný múkou (môžete použiť aj papier na pečenie) a štedro posypte ovocím. Pridajte mrveničku a dajte piecť do rúry vyhriatej na 170 stupňov aspoň na 50 minút – hodinu podľa šťavnatosti ovocia.

Bublanina chutí výborne aj na druhý deň, vôbec nie je suchá. Odporúčame ju však po vychladnutí nakrájať na kúsky a odložiť na chladnejšie miesto v uzatvorenej nádobe. Ak ste použili kyslejšie ovocie, môžete koláčik tesne pred servírovaním posypať práškovým cukrom. Pre ozvláštnenie doň môžete pridať aj jedlé kvety či lupienky, vyzerá to nádherne a celý koláčik bude pôsobiť honosným dojmom. Bublaninu môžete servírovať aj na raňajky, skvelo sa dopĺňa s lipovým alebo mätovým čajom.

0 0 votes
Article Rating