Poznáte lahôdkové sušené droždie

Nekysne, dochucuje

Poznáte lahôdkové sušené droždie?

Už ste sa stretli s pojmom lahôdkové sušené droždie? Táto potravina sa teší čoraz väčšej obľube nielen vo vegánskej kuchyni, ale aj pri dochucovaní štandardných jedál. Nemusíte sa však obávať, že pokrmy vám budú kysnúť – lahôdkové droždie je totiž neaktívne. Čo to je, ako sa vyrába, aké sú jeho zdravotné benefity a ako ho využiť v kuchyni? V týchto riadkoch sa dozviete všetko podstatné, čo potrebujete o lahôdkovom sušenom droždí vedieť.

Čo je lahôdkové sušené droždie

Lahôdkové sušené droždie sú vlastne neaktívne pivovarské kvasnice. Na trhu sa môžete stretnúť s dvomi variantmi: sušené droždie so sladom a bez neho. Lahôdkové sušené droždie bez sladu je skvelé nielen pre vegánov, ale aj pre ľudí s intoleranciou lepku. V prípade, že siahnete po lahôdkovom sušenom droždí so sladom, bude obsahovať aj lepok. Slad sa totiž bežne vyrába z jačmeňa.

Ako sa ale vyrába lahôdkové sušené droždie? Základom je substrát bohatý na cukry – zvyčajne to je melasa (tmavý sirup po vycukornení repy/trstiny). Takýto substrát je vďaka vysokému obsahu cukrov živnou pôdou pre kvasinky Saccharomyces cerevisiae, ktoré sa tu rýchlo množia. Po pár dňoch ich je tu už tak veľa, že ich výrobca začne vysušovať na drobné vločky. Aby lahôdkové sušené droždie bolo neaktívne, počas sušiaceho procesu sa ohrieva nad 40 °C, čím sa kvasinky deaktivujú a vy tak získate skvelú potravinu na dochucovanie jedál.

Okrem toho, že lahôdkové sušené kvasinky sú skvelé na dochucovanie, obsahujú množstvo cenných látok. Napríklad? Ide najmä o vitamín B, potom je tu aj „déčko“, nechýbajú ani veľmi kvalitné bielkoviny, lipidy, či minerály, ako železo a meď. Jeho cena je pomerne priaznivá, 150-gramové balenie kúpite približne za 2,50 €.

Ako môžete využiť lahôdkové sušené droždie v kuchyni

Prakticky akokoľvek. Lahôdkové sušené droždie môžete použiť pri pečení, pri dochucovaní jedál, ako náhradu syra, do karbonátkov, do omáčok, do rizota, do pesta, do praženice, do čokoládovej peny. Svojou chuťou výrazne pripomína zrejúci taliansky syr parmezán. Vďaka jeho zloženiu ho s obľubou používajú vegáni, no svojou chuťou očarí každého nadšenca gastronómie. Vyskúšať môžete napríklad skvelú vegánsku nátierku zo sušeného droždia: rozmixované údené tofu zmiešate so sušeným droždím, pridáte trochu olivového oleja, čerstvé či sušené bylinky a nadrobno nakrájanú cibuľku. Na čerstvom kváskovom chlebe je to veľká delikatesa.

Vegánsky parmezán z lahôdkového sušeného droždia

Lahôdkové sušené droždie je skvelým pomocníkom v kuchyni, no azda najväčším hitom, ktorý môžete z neho pripraviť, je vegánsky parmezán. Vôbec však nemusíte byť vegánom, aby ste si ho zamilovali. Jeho chuť je takmer na nerozoznanie od tohto legendárneho talianskeho syra, možno o trošku viac lahodnejšia a výrazne ľahšia. To oceníte najmä počas horúcich letných dní, keď ním budete ochucovať cestoviny. Ako si však vyrobiť parmezán z lahôdkového sušeného droždia?

Je to veľmi jednoduché. Potrebujete lahôdkové sušené droždie (5 PL), kešu oriešky alebo mandle, prípadne zmes týchto dvoch orechov (1 hrnček) a soľ (1 ČL). Všetky tieto ingrediencie nasypeme do mixéra, dôkladne vymixujeme na kompaktnú zmes a máte hotovo. Ak radi experimentujete alebo máte radšej výraznejšie chute, do „parmezánu“ zo sušeného droždia môžete pridať napríklad čierne mleté korenie alebo rôzne bylinky – čerstvé i sušené. Ak si túto zmes dáte do uzatvárateľného pohára a skladujete ju v chladničke, vydrží vám skutočne dlho – až kým ju nezjete. Čo poviete, vyskúšate?

2 1 vote
Hodnotenie článku