Čo robiť, keď vás na výlete prepadne búrka

Čo robiť, keď vás na výlete prepadne búrka

Búrky sú na Zemi bežným javom: každú sekundu na našej planéte udrie priemerne 50 – 100 bleskov. Denne sú ľudia na modrej planéte svedkami približne 200-tisíc búrok. Blesk vzniká v tmavých mrakoch nazývaných kumulonimbus a jeho teplota môže dosiahnuť až neuveriteľných 30 000 °C. Len pre porovnanie: je to 5-násobok teploty nášho Slnka. Čo však robiť, keď vás na výlete prepadne búrka? Vypínať si telefón? Ľahnúť si na zem? Utekať schovať sa pod strom?

Najlepšie je búrke sa vyhnúť

Najúčinnejšou ochranou je prevencia, tou je v tomto prípade búrke sa vyhnúť. Ako? Určite je to sledovanie počasia, s ktorým by ste mali začať minimálne deň pred výletom či túrou. Ak meteorológovia hlásia v danej oblasti riziko búrok, skúste výlet presunúť na iný deň. Počas leta sa však počasie mení veľmi rýchlo, najmä počas horúcich dní. Preto predpoveď, ktorú ste si pozerali večer, ráno už nemusí byť aktuálna. Je preto dobré sledovať informácie o búrkach priebežne. Skvelou pomôckou sú snímky z radaru Aladin, ktoré nájdete na stránke Slovenského hydrometeorologického ústavu www.shmu.sk.

Ak na výlety a túry chodíte často, istotne oceníte aplikáciu My Lighting Tracker, ktorá vás informuje o výskyte bleskov – dokonca upozornením, ak sa objaví blesk vo vašej blízkosti. Dobré je tiež správne načasovanie výletu či túry: vyrazte čo najskôr. K náhlym zmenám počasia na horách dochádza najmä okolo 11:00. V takom prípade dokážete dosiahnuť vrchol už na obed a vyhnúť sa tak náhlym zlomom počasia.

Čo robiť, keď sa blíži búrka

Ak máte na horách signál, oplatí sa sledovať Aladin aj počas túry. Radarové snímky vám môžu ukázať, či sa búrka blíži. Ak sa skutočne blíži, je potrebné nájsť bezpečné útočisko. V prípade, že sa nachádzate na hrebeni či vrchole, čo najskôr toto miesto opustite. Na určenie blízkosti búrky môžete použiť aj jednoduchú matematiku. Zvuk sa šíri rýchlosťou približne 340 metrov za sekundu. Ak uvidíte zablesknutie a hrom počujete o 12 sekúnd, vynásobte si 340 x 12 a zistite ako ďaleko je búrka od vás. V tomto prípade by to bolo 4080 metrov, teda 4 kilometre. Ak je búrka blízko vás a ide vaším smerom, najlepším riešením je ukončiť túru ešte pred dosiahnutím vrcholu a vrátiť sa do bezpečia.

Čo robiť, keď sa blíži búrka

Ako sa zachovať počas búrky

To, čo robiť počas búrky, záleží od miesta, na ktorom sa nachádzate. Čo robiť, keď vás búrka zastihne na otvorenom priestranstve? Často sa hovorí, že blesky udierajú do najvyšších objektov. Nie je to však celkom pravda, aby sa blesk dokázal spojiť so zemou, hľadá predmet s najnižším odporom. Takže ak vás búrka zastihne na otvorenom priestranstve, nebežte, mohli by ste sa spotiť a vďaka zvýšenej vlhkosti môže byť váš odpor nižší ako odpor vysokej lipy vedľa vás, ktorá je však suchá. Dôležité je však vyhľadať najnižšie položené miesto na otvorenom priestranstve.

V takomto prípade je najlepším riešením čupnúť si, ideálne na nevodivú podložku – napríklad karimatku či suchú zrolovanú bundu (čokoľvek gumené alebo plastové). Čupieť je ideálne v čo najmenšom kontakte so zemou, teda na špičkách a so spojenými pätami, aby bleskový výboj neprešiel celým telom. Keď takto čupíte, dajte si hlavu medzi kolená a snažte sa vyformovať zo seba čo najmenšiu guľku. V žiadnom prípade si nelíhajte na zem, minimalizovaný kontakt so zemou je dôležitý.

Ak ste na vrchole, zostúpte čo najskôr dole. Snažte sa vyhýbať kontaktu s reťazami a mokrými skalami. Rovnakú polohu zaujmite aj v tomto prípade. Odborníci tiež neodporúčajú schovávať sa pred búrkou v jaskyni. Dôvod je jednoduchý, v jaskyniach bývajú často vlhké skaly, ktoré sú výborným vodičom. Ak by udrel blesk v blízkosti jaskyne, jeho výboj by sa mohol cez vlhké skaly pomerne jednoducho dostať až k vám. Chcete prečkať búrku v lese? Zaujmite rovnakú polohu a nedotýkajte sa stromov. V prípade búrky so silným vetrom, buďte obozretný a dávajte si pozor na padajúce konáre. Ak udierajú blesky v tesnej blízkosti, zatvorte si oči a zapchajte uši. Tlaková vlna by vám mohla poškodiť sluch a záblesk zrak.

Vypínať telefón počas búrky? A čo dáždnik?

Správna odpoveď na to, či vypnúť, alebo nechať zapnutý telefón počas búrky neexistuje. Odborníci však radia, že je rozumnejšie nechať si ho zapnutý. Ak by došlo k nešťastiu, dokážete si privolať pomoc. V prípade, že by bol vypnutý, počas takejto stresovej situácie by ste mali problém ho vôbec zapnúť.

A čo dáždnik počas búrky? Väčšina z nich má kovovú konštrukciu, ktorá pre blesk predstavuje zaujímavý cieľ. Ak ste na otvorenom priestranstve, počas búrky dáždnik rozhodne nepoužívajte. V meste sa však s dáždnikom môžete cítiť aj počas búrky bezpečne – tu vás chránia bleskozvody. Veľmi účinnou skrýšou počas búrky je auto, to funguje ako Farradayova klietka. Aj keď vaše auto zasiahne blesk, vy ste v úplnom bezpečí. Ak si dáte na toto pozor, riziko, že vás počas výletu či túry zasiahne blesk, je minimálne.

Dáždnik počas búrky
0 0 hlasov
Hodnotenie článku