Domáce lízatká

RECEPT: Domáce lízatká – pripravte si lízanky pre deti

Lízatká, alebo spisovne – lízanky, sú obľúbenou detskou sladkosťou na paličke. Dajú sa kúpiť v rôznych príchutiach, niektoré sú dokonca obohatené o vitamíny alebo aj liečivá (dajú sa kúpiť v lekárni). Ak však preferujete vlastnú výrobu sladkostí pre deti alebo im nechcete dávať umelé príchute, lízanky si môžete urobiť aj doma. Je to jednoduché!

RECEPT na domáce lízatká

Potrebujete:

2 hrnčeky trstinového cukru

1/4 hrnčeka vody

troška ovocného sirupu alebo 2 lyžičky výživy z bobuľovitého ovocia

papierové paličky na lízanky (dajú sa kúpiť v domácich potrebách, prípadne môžete použiť paličky na nanuky)

Ako na to:

Najskôr si pripravte papier na pečenie, na ktorý poukladáte v dostatočných rozostupoch drievka – na ne budete lyžičkou alebo vareškou robiť kôpky – lízanky.

1. Cukor rozpustite vo vode na miernom ohni.

2. Počkajte, kým zmes začne vrieť (za a stáleho miešania), pridajte výživu alebo sirup. Následne teplotu znížte na minimum a prestaňte miešať – začne sa páliť karamel.

3. Keď začne rozvoniavať a mierne hnednúť, zmes odstavte a okamžite vareškou alebo lyžičkou robte malé kôpky na pripravené paličky. Zmes nechajte mierne vychladnúť a môžete dotvarovať prstami – ale opatrne! Karamel je dlho horúci.

TEMPOtip: Táto sladkosť nie je vhodná na spoločnú prípravu s deťmi! Mohlo by dôjsť k obareniu alebo popáleniu.

Prečo trstinový cukor?

Poviete si, že cukor ako cukor? Biely a trstinový cukor sú sladidlá na rovnakej báze – sú to rýchle cukry, teda zjednodušene povedané cukry s krátkym reťazcom, takže po ich skonzumovaní príde k rýchlemu nárastu energie, ktorá vzápätí radikálne rýchlo aj poklesne – dieťa môže byť po konzumácii väčšieho množstva cukru najskôr rozbláznené, potom rýchlo unavené a nervózne (pokles krvného cukru). Aby ste tento nežiadúci prejav eliminovali, dbajte na dostatočne pestrý a vyvážený jedálniček, dostatok pohybu na čerstvom vzduchu a dôkladný pitný režim vo forme čistej vody! Kým biely cukor je čisto iba sladidlo, v trstinovom sa nachádzajú aj minerály prospešné pre telo.

Kým biely cukor je čisto iba sladidlo, v trstinovom sa nachádzajú aj minerály prospešné pre telo.
4 3 votes
Article Rating
Viac článkov
Dostávajú vaše deti hračky, ktoré sa vám nepáčia?
Dostávajú vaše deti hračky, ktoré sa vám nepáčia?