Liečivý zázvor

Liečivý zázvor

Posilňuje imunitu a zmierňuje tehotenskú nevoľnosť

Zázvor alebo aj ďumbier lekársky ma mnoho využití: od varenia cez výrobu liečivých obkladov až po čaje, ktoré zlepšujú imunitu a prúdenie krvi. Tento koreň má svoje jedinečné miesto aj v indickej a čínskej kuchyni. Ak ste doteraz zázvor doma často nemali, mať kúsok vždy po ruke sa vyplatí. Aké má ďumbier lekársky účinky a ako ho môžete využiť pri varení?

Aké účinky má zázvor

Medzi najúčinnejšie látky v zázvore patria jeho silice a tiež gingerol, ktorý môžeme prirovnať ku kapsicínu – štipľavej látke v paprike. I to je dôvod, prečo má ďumbier nezameniteľnú mierne štipľavú až korenistú chuť. Hoci je známy svojimi liečivými účinkami, pri jeho konzumácii treba byť obozretný – denná dávka u dospelých by nemala presiahnuť 4 gramy denne. V opačnom prípade sa môže dostaviť preháňanie či hnačky.

Deti do dvoch rokov by dokonca ďumbier lekársky nemali konzumovať vôbec. Odporúčaná dávka pre staršie deti je približne 1 gram denne – toto množstvo však odporúčame upraviť nielen podľa veku, ale aj hmotnosti. Rovnako opatrné by mali byť aj tehotné ženy, ktoré by zázvor mali konzumovať v podobnom množstve.

A aké účinky má zázvor? Dokáže výrazne stlmiť množenie baktérií a vírov v tele, takže poslúži ako výborný pomocník, keď na vás niečo lezie: chrípka, nádcha či iné respiračné ochorenie. Zabúdať však nemôžeme ani na jeho účinky, ktoré zlepšujú prúdenie krvi – obzvlášť v nohách a rukách. Zázvorový čaj si tiež môžete pripraviť aj pri žalúdočných problémoch alebo hnačkách. Okrem toho stimuluje chuť do jedla a napomáha správnemu tráveniu.

Pomáha tlmiť aj nevoľnosť – nielen budúcim mamičkám

Tu sa však blahodárne účinky zázvoru nekončia. Častým problémom býva aj nevoľnosť počas jazdy v aute – zázvorový čaj však príznaky kinetózy dokáže potlačiť. Ďalšou formou nevoľnosti, ktorú ďumbier lekársky dokáže zmierniť, je tá, ktorá sa objaví v začiatku tehotenstva. Tu však budúcim mamičkám odporúčame konzumovať nižšie dávky – približne 1 gram denne.

Pri vnútornom použití dokáže zázvor tlmiť aj bolesti hlavy a znižuje hladinu cholesterolu v krvi. Ďumbier lekársky však nám môže pomôcť aj pri boľavých kĺboch alebo artritíde: zázvor si ošúpte, nakrájajte, povarte vo vode a v tomto vývare si namočte kúsok látky. Získate tak obklad, ktorý pomôže zmierniť bolesť, ktorú spôsobujú zapálené kĺby.

Pri vnútornom použití dokáže zázvor tlmiť aj bolesti hlavy

Ako využiť zázvor v kuchyni

Najjednoduchším a azda aj najobľúbenejším využitím zázvoru v kuchyni je príprava čaju. Očistite si cca 4 gramy ďumbieru, povarte ich asi 10 minút vo vode, nechajte ich vylúhovať ďalších 5 minút, vyberte, pridajte med a šťavu z citróna. Tento čaj by ste však nemali piť na litre, obmedzte sa na dve, tri šálky v priebehu dňa – ideálne s časovými odstupmi.

Neodmysliteľnou súčasťou japonského sushi je aj nakladaný zázvor, ak patríte k jeho milovníkom, alebo by ste chceli vyskúšať túto pochúťku, môžete si ju pripraviť aj doma. Ako? Vhodnejší je mladý zázvor, ktorého chuť je jemnejšia – ošúpte ho, nakrájajte na tenulinké plátky, použiť môžete i krájač na uhorky, približne 30 sekúnd ďumbier povarte vo vode, sceďte a nechajte vychladnúť. V uzatvárateľnej fľaši si pripravte zmes z ryžového octu, cukru a soli, do tohto nálevu vložte nakrájaný zázvor a nechajte aspoň 24 hodín v chladničke.

Inšpirovať sa môžete aj v ázijskej kuchyni, napríklad tu je náš recept na kung pao so zázvorom. Ďumbier je však skvelou ingredienciou aj do polievok – ideálne krémových, ktoré majú sladší základ. Príkladom môže byť aj náš recept na krémovú hokkaido polievku so zázvorom. Zasýti, zahreje a tiež pomôže vášmu zdraviu a lepšiemu tráveniu. Vyskúšate?

Ako využiť zázvor v kuchyni
0 0 hlasov
Hodnotenie článku