Predjarný rez levandule

Predjarný rez levandule

Pre mladistvý vzhľad a lepšiu kondíciu

V marci si nájdite čas na ošetrenie levanduľových kríčkov. Oplatí sa. Prezradíme vám prečo, aj ako postupovať.

V marci, keď už nehrozia silné mrazy, sa oplatí zrezať levanduľové kríčky na tretinu. Odstránite tak staré výhonky a podporíte tvorbu mladých.

Zmladenie starých koreňov levandule

Zdá sa vám, že sú stonky na vašej levanduli drevité a výhonky akési riedke? Pravdepodobne vaše rastliny potrebujú predjarný rez o to viac.

Aj mnohoročné korene takto dokážete zmladiť. Už túto sezónu vytvoria množstvo mladých výhonkov a na nich voňavé kvety.

Ak si nie ste istí, či nezrežete rastliny príliš hlboko, pozrite sa dôkladne na jednotlivé stonky. Radšej nerežte hlbšie, ako vyrastajú listy.

Bežná starostlivosť o levanduľové kríčky

Možno sa vám zdá, že vaše levanduľové kríčky vyzerajú dobre a nevidíte dôvod, prečo by ste ich mali skracovať.

Myslite však na budúcnosť. Toho roku ešte môžu vyzerať kompaktne a mlado, ale ak rez zanedbáte, zbytočne rýchlo ostarnú. Už v budúcom roku sa to môžu objaviť drevnaté výhonky a riedky habitus.

Čím rezať levanduľu

Zvoľte ostré, špicaté nožnice. Pracuje sa s nimi veľmi dobre a precízne. Len v prípade starých, drevitých stoniek budete potrebovať masívnejšie náradie.

Pestovatelia, ktorí majú mnoho levanduľových kríčkov, využívajú na predjarný rez akumulátorové nožnice na živé ploty, vďaka ktorým majú raz-dva hotovo.

Hnojenie a výživa pre levanduľu

Levanduľa je nenáročná, krásna rastlina. Bude sa jej dariť aj vtedy, keď ju nebudete prihnojovať. A predsa, ak chcete, aby boli vaše levanduľky čo najkrajšie, doprajte im v jarnom období zásobu živín.

Použite hnojivo určené špeciálne na levanduľu alebo zapracujte do pôdy dobre vyzretý, preosiatý kompost zmiešaný s kostnou múčkou.

Hnojenie a výživa pre levanduľu
0 0 votes
Article Rating