Kurkuma pomôže z tela vyhnať zápal

Kurkuma pomôže z tela vyhnať zápal

Viete ju správne užívať?

Ak chcete naplno využívať protizápalové účinky kurkumínu, nestačí len sem-tam pridať zlatisté korenie do ryže či omáčky. Poďme sa spoločne pozrieť na to, ako plnohodnotne zaradiť kurkumu do jedálnička.

Kurkuma má svoju špecifickú príchuť, ktorá pre slovenskú kuchyňu nie je typická. Preto v niektorých domácnostiach len s ťažkosťami hľadajú recepty, v ktorých by im kurkuma takpovediac neprekážala.

Vedeli ste však, že ju vôbec nemusíte pridávať do jedál, ak vám to nevyhovuje? Oveľa efektívnejších spôsobov využitia kurkumy je viacero.

Príbuzná ďumbieru

Kurkuma je pomerne blízka príbuzná ďumbieru, ktorý možno skôr poznáte ako zázvor. Iste ste už vyskúšali zázvorový čaj s citrónom a medom. A práve kurkumu môžete užívať úplne rovnako.

Kašička vymiešaná z kurkumy a medu je dokonca účinné prírodné antibiotikum, ktoré v Indii užívali od nepamäti.

Dobrý tip: Rozhodne siahnite po kvalitnom mede od včelára. A pokiaľ sa ho rozhodnete pridať do zázvorového či kurkumového čaju, počkajte, kým voda ochladne pod 50 °C.

Kurkuma ako „bežné korenie“

Pokiaľ si kúpite kurkumu ako koreninu v potravinách, je pravdepodobné, že bude obsahovať len necelé 3 % kurkumínu. Aj to je dôvod, prečo zďaleka nestačí, ak kurkumovým práškom len sem-tam okoreníte svoje jedlo.

Vyhľadajte radšej kvalitné čajové zmesi a riaďte sa odporúčaným dávkovaním na obale.

V prípade, že využívate kurkumu v teplej kuchyni, stačí ju pridať pred koncom, aby ste ju zbytočne nevyvárali.

Kurkuma a čierne korenie

Samotný kurkumín sa v tele pomerne ťažko vstrebáva. Preto je vhodné kombinovať kurkumu napríklad s čiernym korením. To obsahuje látku piperín, ktorá zlepšuje využitie kurkumínu v tele.

Myslite na to, keď si budete doma pripravovať vlastný čaj alebo liečivú kašičku. Výrobcovia kvalitných čajových zmesí na to mysleli, a tak je vysoko pravdepodobné, že protizápalový čaj obsahuje okrem kurkumy či zázvoru práve aj čierne korenie. Chuť nie je taká príjemná ako pri ovocných čajoch, ale účinky stoja za prižmúrenie oka.

Kedy piť kurkumový čaj?

Čaj s protizápalovými účinkami má schopnosť zmierniť dopad nezdravej stravy na črevnú mikroflóru. Doprajte si kurkumový čaj aspoň 20 minút pred jedlom. Pravdepodobne sa budete po nedeľnom obede cítiť lepšie.

Proti svalovej horúčke aj na čisté póry

Nemusíte si pri slove zápal hneď predstaviť boľavé hrdlo. Spomínaná korenistá zmes vám pomôže aj po namáhavom dni v záhrade, náročnom tréningu a dokonca je ideálnym doplnkom stravy pre zdravšiu pleť.

Výživové doplnky s kurkumínom

Neviete sa povzniesť nad intenzívnu príchuť čaju? Tak potom sú výživové doplnky s kurkumínom v hlavnej úlohe pre vás ako stvorené. Pri ich výbere nehľaďte na cenu, ale na zloženie. Neváhajte sa poradiť s lekárom či lekárnikom.

Výživové doplnky s kurkumínom
0 0 hlasov
Hodnotenie článku