ako zahustiť polievky a omáčky zdravšie

8 nápadov, ako zahustiť polievky a omáčky zdravšie

Zabudnite na škrob alebo bielu múku. Máme pre vás 8 oveľa zdravších alternatív. Využili ste už na zahustenie polievky alebo omáčky tieto suroviny?

Menej jednoduchých sacharidov, viac vlákniny a vyššia nutričná hodnota. Takto by sa dali zhrnúť benefity, ktoré očakávame od zdravších „zahusťovadiel“ v porovnaní s bielou múkou alebo kukuričným či zemiakovým škrobom.

Ovsené vločky

Na zahustenie polievok využívame najemno zomleté ovsené vločky, ktoré stačí pridať ku koncu varenia. Napučia, polievku spoľahlivo zahustia a vás zasýtia.

Do omáčok je zasa lepšie pridať ovsenú múčku, respektíve ovsené vločky pomleté na prach.

Ovsené vločky

Pohánka

Využívame radšej bledú, mechanicky lúpanú pohánku. Okrem toho, že si zachováva viac prospešných látok, ako tá hnedá, aj chuťovo je lepšia, jemnejšia.

Podobne, ako ovsené vločky, pridávame ju do polievky až chvíľu pred dovarením. Omáčky zahusťujeme pohánkovou múkou.

Sójové vločky

Sójové vločky sú bohatým zdrojom bielkovín, vlákniny a vápnika. Treba ich v polievke chvíľu povariť, aby zmäkli a napučali.

Oranžová šošovica

Stačí dvadsať až tridsať minút na to, aby z oranžovej šošovice zostala kaša. Ak ju chcete ešte viac zjemniť, pomôžte si mixérom.

Cuketa a patizón

Letné tekvice sú skvelou voľbou pre každého, kto si dáva pozor na príjem kalórií. Rozvarte ich, rozmixujte a zahustíte čokoľvek. Na slano, aj na sladko. Chuťovo sú veľmi jemné a neutrálne, takže poskytujú skvelý základ pre ďalšie dotvorenie.

Mrkva

Rozvarená, rozmixovaná mrkva pôsobí veľmi priaznivo na našu tráviacu sústavu. Obsahuje druh vlákniny, ktorá veľmi šetrným spôsobom prečisťuje črevá. Preto sa mrkvové pyré alebo smoothie odporúča pri zažívacích ťažkostiach aj v prípade malých detí.

Mrkva

Cibuľa

Nadrobno nakrájaná cibuľa je perfektný základ polievok aj omáčok. Cibuľou skutočne netreba šetriť. Zahustenie cibuľou a zemiakmi uznávajú aj fanúšikovia kvalitného gulášu.

Strukovinové múky

Najčastejšie sa používa hrachová, cícerová, ale aj šošovicová, sójová či fazuľová múka. Sú ideálne na zahustenie polievok a omáčok, ale aj na prípravu nátierok.

Nezabúdajte však na ich špecifické chute, ktoré sa oplatí využiť a správne kombinovať. Cibuľka, cesnak a kúsok masla to dotiahnu do dokonalosti. Ak nie ste fanúšikom živočíšnych tukov, ľanový olej je chutný a zdravý zázrak. Pozor, nezničte ho tepelnou úpravou.

0 0 votes
Article Rating