Orchidea patrí k najobľúbenejším izbovým rastlinám. A niet sa čomu čudovať. Je nenáročná na starostlivosť, ponúka široké portfólio odrôd, farieb a tvarov kvetov, takže sa hodí ku každému štýlu interiéru – najmä jeden z jej najrozšírenejších druhov, lišajovec. Občas však dokáže potrápiť aj skúsených pestovateľov. Najmä, keď po kúpe rýchlo odkvitne a potom aj niekoľko sezón odmieta svojich majiteľov potešiť novými kvetmi. Ako docieliť, aby konečne rozkvitla? Prečítajte si naše tipy.
1. Prečo orchidea nekvitne: Nevhodné miesto
Pri správnej starostlivosti orchidea kvitne aj dvakrát do roka. Zásadné pre jej kvitnutie je vhodné stanovište. Orchidea potrebuje predovšetkým svetlo – vyberte jej preto dostatočne svetlé miesto, no nie na priamom slnku. To by spôsobilo žltnutie listov a postupné chradnutie rastliny. Hoci patrí k teplomilným rastlinám, prehriatie za rozhorúčeným oknom v lete jej neprospieva. Podobne nie je vhodné ani umiestnenie nad radiátorom. Ten spôsobuje preschnutie substrátu, vädnutie rastliny a jej celkový „neduživý“ stav. Ak chcete rastlinu vyprovokovať ku kvitnutiu, doprajte jej terapiu chladom. Na pár týždňov ju umiestnite do chladnej a svetlej miestnosti a čoskoro vás potešia nové puky.
2. Prečo orchidea nekvitne: Nesprávne zalievanie a nedostatok živín
Lišajovce sa nezalievajú ako bežné izbové rastliny. Neprospieva im zalievanie priamo do substrátu ani do podmisky, práve naopak, misku potrebujú mať stále suchú. Najviac vašu rastlinku potešíte, ak jej črepník raz do týždňa ponoríte do odstátej prevarenej vody izbovej teploty na 30 minút a následne necháte dôkladne odtiecť. Korene nasajú dostatok vlahy, zvlhčí sa aj substrát a rastlina krásne ožije. Pri tomto kúpeli môžete rastline aj opatrne poutierať listy od prachu vlhkou handričkou. Správne zalievanie je zásadný krok k úspešnému kvitnutiu. Po dôkladnom odtečení vody zo substrátu nezabudnite podmisku vyliať.
3. Prečo orchidea nekvitne: Nesprávny rez
Orchidey kvitnú aj niekoľkokrát do roka, najčastejšie v zimnom období. Ak vám rastlinka prvýkrát odkvitne, zrežte kvetnú stonku približne 3 mm od „kolienka“, teda očka, z ktorého vyrastajú púčiky. Po pár mesiacoch sa pod miestom rezu objavia nové puky.
Viete, prečo sa orchidey predávajú zabalené v plastovom obale? Stará sa im o správnu klímu. Rastlinu po kúpe hneď nevybaľujte, aby ste jej nespôsobili šok. Ponechajte ju v obale niekoľko dní a odstráňte ho až potom, čo bude dokonale aklimatizovaná – približne po týždni.
4. Prečo orchidea nekvitne: Nevhodný substrát
Orchidey majú rady vzdušný a ľahký substrát. V záhradkárskych potrebách zakúpite aj špeciálny substrát určený len na tieto rastliny. Ak však máte doma bežný substrát pre izbovky, vôbec to neprekáža. Stačí ho obohatiť o špongiu nastrihanú na malé kúsky. Tá dodá zemine potrebnú vzdušnosť a po zalievaní udrží dlhšie vlhkosť.
TEMPOtip: Orchidea z výpredaja? Prečo nie!
Všeobecne sa odporúča nakupovať izbové rastliny či bylinky v špecializovaných predajniach a záhradných centrách. Ak sa ulakomíte na akciovú rastlinu zo supermarketu, často vám dlho nevydrží. Prečo? V supermarketoch im zvyčajne nie je dopriata vhodná starostlivosť, sú stresované extrémnymi podmienkami (vysoké/nízke teploty, nesprávne skladovanie, nedostatočné zalievanie…) a často trpia aj škodcami, ktoré nemusíte odhaliť na prvý pohľad. Neznamená to však, že pri kúpe orchidey musíte siahnuť hlboko do vrecka – pokojne si vyberte aj odkvitnutý kúsok z výpredaja, ALE:
- musí mať svieže tmavozelené listy, nie kožovité žltkasté
- nesmie mať listy či korene poškodené škodcami
- môže byť odkvitnutá – ak bude kvetná stonka nepoškodená, čoskoro rozkvitne opäť
- musí mať zdravý koreňový systém – listy pevne držia na rastline
- substrát nie je plesnivý ani nezapácha hnilobou
5. Prečo orchidea nekvitne: Príliš veľký črepník
Orchideu môžete presádzať každé dva roky. Nesnažte sa však zjednodušiť si situáciu a presadiť ju do príliš veľkej nádoby, aby ste „ušetrili“ jedno presádzanie. Príliš veľký kvetináč rastlinu oslabuje – tá sa ho snaží vyplniť koreňmi a netvorí nové kvetné stonky. Pri presádzaní by mala byť nová nádoba približne 1,5 krát väčšia ako pôvodný kvetináč. A kedy presádzať? Hocikedy, pokiaľ rastlina nekvitne. Po presádzaní rastlinu polejte až o tri dni.