Recept na guláš? Čo kuchár, to vlastný postup.

Recept na guláš

Aká ingrediencia je pri jeho príprave najdôležitejšia?

Recept na guláš? Čo kuchár, to vlastný postup – až by z toho jeden mohol mať guláš. Ako prví si na tomto obľúbenom jedle pochutnávali už v 9. storočí maďarskí pastieri. Samozrejme, recept bol výrazne iný ako dnes – obsahoval napríklad ovčí žalúdok a naopak chýbala paprika – v tom čase sme ju ešte v Európe nepoznali. Do gulášu sa mohla začať pridávať až v 16. storočí, keď dorazila na Starý kontinent. Čo by teda nemalo chýbať tomuto pokrmu a aká je jeho najdôležitejšia ingrediencia?

 

Keď varíte guláš, buďte trpezlivý

Nepodľahnúť tlaku je ťažké. Najmä, keď za vami chodia vaši vyhladovaní rodinní príslušníci, blízki, kamaráti a pýtajú sa: „Kedy už bude ten guláš?“ Správna odpoveď znie: „Bude hotový vtedy, keď uznám za vhodné,“ pretože dobrý gulášmajster sa nikdy nedá obmäkčiť a misky začne plniť až vtedy, keď zemiaky majú oblé hrany, mäso sa rozpadáva, šťava je hustejšia než kefír a ako by povedal klasik: keď v kotli varecha stojí. Jednoducho uvariť dobrý guláš zaberie čas – štyri, niekedy aj päť hodín. Práve trpezlivosť je pri jeho príprave najdôležitejšou ingredienciou. Nepodceňujte však ani kvalitu ostatných surovín.

 Recept na guláš? Čo kuchár, to vlastný postup.

Čo všetko potrebujete na guláš

  • bravčova masť
  • mäso – môže byť hovädzie, môže to byť divina, zásadné je, aby bolo trochu mastnejšie – výborná je napríklad kližka, ak nemáte veľmi radi mastné, aj z hovädzieho zadného urobíte špičkový guláš
  • cibuľa – hovorí sa, že cibule by malo byť rovnako ako mäsa, podľa mňa stačí aj ¾ z jeho váhy
  • voňavé mäsité paradajky – približne polovicu váhy mäsa
  • papriky – dorovnajte nimi druhú polovicu váhy mäsa, pokojne môže byť aj časť štipľavých, berte však ohľad na tehotné a dojčiace ženy
  • zemiaky
  • soľ
  • čierne korenie
  • majorán
  • červená mletá paprika (sladká)
  • štipľavá paprika – nemusí byť iba sušená drvená, môžu to byť aj čerstvé čili papričky

 

 Ako pripraviť guláš

  1. Rozložte si kotlík, pripravte drevo, nachystajte triesky a zapáľte oheň.
  2. Nakrájajte si cibuľu a mäso, pokojne na väčšie kúsky, guláš je predsa rustikálne jedlo.
  3. Rozpáľte si v kotlíku masť, prihoďte cibuľu a miešajte dovtedy, kým nie nezačne sklovatieť.
  4. Pridajte mäso a na prudkom ohni ho opražte zo všetkých strán.
  5. Zalejte ho vodou – radšej menej, neskôr môžete priliať – gulášu sa nič nestane.
  6. Kým sa mäso dusí, nakrájajte si paradajky, papriky a prípadne aj čili papričky.
  7. Približne po hodine dusenia pridajte paradajky a papriky, skontrolujte stav vody a s pravidelným miešaním duste ďalej.
  8. Keď sa začne paprika rozpadať, je načase pridať na kocky nakrájané zemiaky. Tip pre vás – jeden z nich môžete nakrájať nadrobno, a tak guláš ešte zahustiť.
  9. Zároveň so zemiakmi pridajte koreniny a varte minimálne ďalšiu hodinu.
  10. Predtým, ako odstavíte guláš, ešte ochutnajte šťavu – či nie je málo slaná, či nechýba korenie a vylaďte ju presne podľa svojej chuti. Koštovať ho uprostred varenia nemá veľmi zmysel: ešte veľa vody sa odparí a chute korenia sa zvýraznia.
  11. Ak vám v tomto recepte chýbala nejaká ingrediencia – pokojne to skúste s ňou. Veď predsa o tom je varenie: o experimentovaní. Keby nebolo, doteraz varíme guláš v ovčom žalúdku ako maďarskí pastieri.

 

Podávajte so zemiakovým chlebom a nebojte sa odrezať hrubšie krajce – ku gulášu sa hodia dokonale. Dobrú chuť.

 

Uvariť dobrý guláš zaberie čas

3.4 5 hlasov
Hodnotenie článku