Ako môžete znížiť náklady na vykurovanie?

Plaťte menej! 5 tipov, ako ušetriť počas vykurovacej sezóny

Vykurovacia sezóna je v plnom prúde a mnohí z nás si želajú, aby bola čo najkratšia – nikomu nerobí radosť vysoká cena energií, tobôž nedoplatky za ne. Aj preto sme pre vás pripravili týchto 5 účinných tipov, ako môžete znížiť náklady na vykurovanie.

 

1. Vyhnite sa príliš vysokej teplote

Prekurovať domácnosť sa nevyplatí – prejaví sa to nielen na vašom účte za energie, ale aj na zdraví.   Máte radiátory zapnuté naplno a užívate si doma karibských 25 °C, hoci vonku mrzne? Vedzte, že ste na správnej ceste, aby vašu domácnosť trápil suchý vzduch. Práve ten vyvoláva pocity únavy, dráždivý kašeľ, vysušenú pokožku či podráždené oči a ďalšie sliznice. Optimálna izbová teplota počas zimných mesiacov sa počas dňa pohybuje na úrovni 21 – 21,5 °C, v noci okolo 17 – 18 °C. Držte sa nej. A napríklad v kuchyni môžete skúsiť variť aj bez zapnutých radiátorov – šporák zahreje vás i priestor.

 Pozor na suchý vzduch v prekúrených domácnostiach

2. Nastavte si vykurovací režim

Inú teplotu si pýta telo počas spánku, inú, keď upratujete, a inú, keď si chcete užiť domácu pohodičku a pozrieť film. Neváhajte kúrenie regulovať podľa udalostí. Znížiť náklady na energie vám pomôže aj správne nastavený režim – keď sa zdržujete mimo domu, nechajte radiátory temperovať na úrovni okolo 18 °C. Ak odchádzate z domu preč na viac ako dva dni, môžete pouvažovať o ich úplnom vypnutí. Najlepším riešením je automatizácia – nastaviť termostat tak, aby automaticky znížil teplotu, keď ste v práci, a automaticky ju zvýšil v čase vášho príchodu.

 

3. Vonkajšie žalúzie ako izolant

Hoci máte plastové okná aj zateplenú fasádu, k úniku tepla dochádza stále. Sklo totiž nie je izolant a hoci sa najmodernejšie okná tento problém snažia riešiť viacerými komorami, môžete im pomôcť. Máte doma rolety či vonkajšie žalúzie? Po zotmení a na noc ich stiahnite, vytvoríte tak vzduchovú bublinu medzi oknami a vonkajším prostredím, ktorá poslúži ako izolant. Práve vďaka nej dokážete znížiť únik tepla a zároveň náklady na vykurovanie.

 Okolie radiátora má byť prázdne

4. Dajte radiátorom dýchať

Sušiť bielizeň v zime je náročnejšie ako počas horúceho leta. Mnoho ľudí to rieši tak, že obsah práčky povesí priamo na radiátor. Hoci vám oblečenie vyschne rýchlejšie, tento zlepšovák sa však premietne aj v podobe zvýšenej spotreby energie. Lepším riešením je povesiť bielizeň na sušiak a ten prisunúť do vzdialenosti 1 – 1,5 m k zdroju tepla. Toto sa však netýka iba oblečenia – máte pred radiátorom gauč, skrinku či komodu? Počítajte s tým, že si tiež priplatíte. Aby radiátor správne fungoval, akékoľvek „prekážky“ umiestnite najmenej do vzdialenosti 1 m.

 

5. Správne vetrajte

Mnoho ľudí počas vykurovacej sezóny vetrá pomocou ventilačky, ktorú má prakticky neustále otvorenú. Takto dochádza k obrovským tepelným stratám, ktoré sa výrazne podpíšu do vašich nákladov. Najlepším riešením je vetrať nárazovo – otvoriť všetky okná naraz vrátané balkónových dverí, urobiť tak prievan a vydržať 3 – 6 minút. Vydýchaný vzduch vymeníte za čerstvý, no vaše steny a podlaha ostanú teplé. Ak vás zaujíma, ako správne vetrať, prečítajte si o tejto téme viac.

 

Ak odchádzate z domu preč na viac ako dva dni, môžete pouvažovať o ich úplnom vypnutí

0 0 hlasov
Hodnotenie článku