Prečo sa nákupom stromčeka nemusíte čakať

Prečo s nákupom stromčeka nemusíte čakať?

Toto ste možno netušili

Nebudeme vás napínať… Všetky živé vianočné stromčeky spília približne v rovnakom čase. Preto, ak čakáte s nákupom vianočného stromčeka, lebo si myslíte, že si domov donesiete “čerstvý”, ste na omyle.

Vianočné stromčeky sa pestujú na plantážach a farmách, dlhoročných pestovateľov nájdete aj na Slovensku. Stromček si môžete ísť kúpiť priamo k nim, zvyčajne však až v polovici decembra. Vtedy majú stromčeky nachystané na predaj koncovému zákazníkovi, pretriedené a nacenené.

Ak si vianočný stromček kupujete pravidelne napríklad v záhradných centrách alebo špeciálnych tržniciach slúžiacich len na predaj stromčekov, s kúpou nemusíte otáľať, práve naopak. Stromčeky, ktoré tu nájdete, boli pravdepodobne spílené všetky v rovnakom alebo podobnom čase, zabalené a prevezené na miesto predaja. Ak prídete skoro a ponuka bude široká, zoženiete aj tie najlepšie kúsky, ktoré sa rýchlo rozchytajú. Ak si nákup necháte na poslednú chvíľu, je možné, že namiesto zľavy a výpredajových cien odídete skôr naprázdno…

Vianočný stromček nevyrastie za jeden rok, starostlivosť oň je náročná, často pestovateľov trápia choroby, škodcovia, výkyvy počasia… Nie je to ľahká práca a ak si myslíte, že cena za živý vianočný stromček je prehnaná, vôbec to tak v konečnom dôsledku nemusí byť. Ani ponuka stromčekov v danom roku nie je nekonečná. Ak sa všetky predajú, jednoducho viac pestovatelia nevyrobia.

Čo je ekologickejšie? Živý či umelý?

Najekologickejšie riešenie je použiť stromček, ktorý máte doma – umelý, ktorý používate už niekoľko rokov alebo si jednoducho ozdobiť ten, ktorý vám rastie v záhrade. Môžete tiež kúpiť živý v črepníku, ktorý si na pár večerov prenesiete do interiéru – treba ho však otužovať a na zmeny teploty pripraviť, inak vám neprežije.

Živé vianočné stromčeky sú pestované od začiatku s úmyslom, že sa budú píliť a predávať. Ak si ho nekúpite vy a ani nikto iný, zvyčajne skončí ako krmivo pre zver alebo sa z neho recyklačným procesom stane niečo iné – samotné drevo síce už nie je vhodné na ďalšie spracovanie v surovej forme, štiepka však ešte poslúži.

Živé vianočné stromčeky sú pestované od začiatku s úmyslom, že sa budú píliť a predávať.

0 0 votes
Article Rating