Ako sa starať o vlnenú čiapku

Ako sa starať o vlnenú čiapku, aby vám vydržala roky?

Neprať, vetrať, správne skladovať. Stačí dodržiavať zopár pravidiel a vlnená čiapka bude aj po sezóne vyzerať ako nová. Ako sa teda o ňu správne starať?

Kúpili ste si krásnu vlnenú čiapku, prípadne ste si ju sami uštrikovali a chcete, aby vám vydržala čo najdlhšie? Základom je správna starostlivosť. Vlna je úžasný prírodný materiál, ktorý má neprekonateľné termoregulačné vlastnosti a samočistiacu schopnosť. Vlnená čiapka je preto prakticky bezúdržbová. Chráňte ju však pred zmoknutím alebo výdatným snežením, keďže dlhšie schne a prílišná vlhkosť jej nesvedčí.

Vetrať, neprať

Čiapku po každom nosení nechajte vyvetrať, ideálne na čerstvom vzduchu. Perte ju minimálne, v ideálnom svete ju neperte vôbec. Ak sa napríklad na čele zašpiní od mejkapu, jemne v rukách vyčistite pomocou detského mydla alebo prípravku vhodného na vlnu iba túto časť. Vlna sama o sebe odpudzuje vlhkosť, nenaberá pachy, má prirodzene dezinfekčné vlastnosti a samočistiace schopnosti, netreba to teda so starostlivosťou o ňu príliš preháňať.

Ak ste už čiapku museli vyprať (perte iba ručne v studenej vode), prebytočnú vodu odsajte prikladaním uteráka a nechajte ju vysušiť vystretú na sušiaku – nevešajte ju ani ju nesušte pri zdroji tepla! Čiapku pravidelne pretáčajte, aby nezostala sploštená a dôkladne sa vysušila. Pomôcť vám môže odvlhčovač zapnutý v miestnosti, kde čiapku sušíte. Ak máte model z hrubej vlny a schne celú večnosť, vezmite na pomoc fén. Nesušte však horúcim vzduchom, iba jemne teplým.

Nepreháňajte to s odžmolkovačom

Odžmolkovač vás síce zbaví žmolkov, no zároveň vlnu aj jemne ostrihá – po príliš častom používaní sa môže vlákno dokonca roztrhnúť. Žmolkovanie vlny je prirodzený jav, ku ktorému dôjde, ak sa vlna trie – ak teda máte na hlave čiapku, snažte sa nedávať si kapucňu.

Čiapka nepatrí na vešiak

Čiapku neskladajte, nerolujte ani nevešajte na vešiačik. Po vyvetraní v horizontálnej polohe (napr. ju položte na záhradnú stoličku na balkóne) ju aj odložte napríklad na poličku – suchú a vystretú. Ak čiapku plánujete dlhšie nenosiť a umožňuje to jej tvar, skladujte ju prevrátenú naruby.

Čiapka nepatrí na vešiak
0 0 votes
Article Rating