pečené gaštany

Pečené gaštany

Čím sú prospešné, ako ich vybrať, skladovať a upiecť

Fráza „horúci gaštan zodpovednosti“ vyrieknutá v roku 2017 z úst predsedu parlamentu, Andreja Danka, nielen pobavila, ale aj zľudovela. Táto obľúbená pochúťka bola v minulosti oveľa viac rozšírená ako dnes. Do papierového vrecúška ste nielen na vianočných trhoch dostali ešte horúce pečené gaštany. Pri troche šťastia však na ňu narazíte aj dnes. Práve v polovici novembra zber jedlých gaštanov vrcholí a často sa objavia i v regáloch obchodov. Jedlé gaštany sú nielen obľúbenou lahôdkou, ale sú prospešné pre naše telo. Ako pečené gaštany pomáhajú organizmu, ako ich vyberať, skladovať a upiecť? Aj to sa dozviete v našom článku.

Čím sú jedlé gaštany prospešné pre človeka

Jedlé gaštany sú považované za ovocie či orechy. V porovnaní s ostatnými orechmi však obsahujú výrazne menej tukov, ktoré nahrádzajú vodou. Vhodné sú tak aj pre ľudí, ktorých trápi vysoký cholesterol či srdcovo-cievne problémy. Sú skvelým zdrojom bielkovín, komplexných sacharidov a tiež rôznych vitamínov. Dokonca ako jediné orechy obsahujú vitamín C. Zaujímavosťou je, že v gaštanoch nájdeme len o trochu menej „céčka“ ako v citróne. Nutričnými hodnotami ich môžeme porovnávať napríklad so zemiakmi či kukuricou.

Okrem vitamínu C nájdeme v jedlých gaštanoch aj vitamín E či rôzne vitamíny zo skupiny B. Skvelou správou je, že gaštany obsahujú vitamín B9, teda kyselinu listovú, ktorá je pre tehotné ženy nesmierne dôležitá. Kyselinu listovú obsahujú najmä zelené zeleniny, ako špenát, brokolica, ružičkový kel či špargľa. Jedlé gaštany sú pre telo prospešné tiež vysokým obsahom vlákniny, ktorá pozitívne vplýva na činnosť čriev a pomáha tak správnemu tráveniu.

Zabúdať však nemôžeme ani na nezanedbateľný obsah esenciálnych mastných kyselín, fosforu, horčíka či medi. Jedlé gaštany tak pozitívne vplývajú na množstvo častí a činností nášho tela: od činnosti srdca cez tráviaci trakt až po nervový systém. Plusom je, že sú tiež prirodzené bezlepkové a vhodné pre celiatikov.

Podľa čoho gaštany vybrať a ako ich skladovať?

Počas jesene sa môžeme na pultoch obchodov bežne stretnúť s čerstvými jedlými gaštanmi. Sú voľne skladované v debničkách či veľkých vreciach. Jedlé gaštany však rýchlo podliehajú skaze, keďže sú náchylné na vlhkosť. Preto by sme pri ich nákupe mali byť obozretný a každý kúsok si dôkladne obzrieť. Na čo sa sústrediť? Pri kúpe jedlých gaštanov pomôže najmä zrak a hmat: ich šupa by mala byť lesklá a na dotyk musia byť tvrdé. Ak sú gaštany v obchode mäkké alebo plné fľakov, radšej sa im vyhnite.

Ako jedlé gaštany skladovať? Nejde o žiadnu trvanlivú potravinu: kvôli zvýšenej vlhkosti môžu ľahko splesnieť a pri bežnom skladovaní dokážu rýchlo vyschnúť. Stačí týždeň pri izbovej teplote a gaštany prídu o pätinu zo svojej hmotnosti. Navyše, vysušenie sa negatívne prejaví aj na chuti plodu. Preto odporúčame jedlé gaštany skladovať v chladničke: doma ich ešte raz skontrolujte a do nepriedušného (napríklad mikroténového) vrecúška vložte iba zdravé gaštany. Trikom, ako zamedziť vzniku plesní, je pridať do vrecúška napríklad múku či ružu, ktorá pohltí prebytočnú vlhkosť.

Toto vrecúško uzatvorte alebo zaviažte a dajte do chladničky, optimálna teplota na skladovanie gaštanov je okolo 4 °C, neprekáža im však ani teplota tesne pod bodom mrazu. Nízka teplota zamedzí šíreniu plesňových či hubových ochorení. A ako dlho gaštany v chladničke vydržia? Je to rôzne, tento čas závisí najmä od toho, kedy boli zberané, ako boli uskladnené a ako dlho boli v obchode. Ak sú gaštany v dobrej kondícii, v chladničke vydržia aj viac ako mesiac (cca 6 týždňov).

Recept ako pripraviť pečené gaštany

Z jedlých gaštanov môžete pripraviť napríklad pyré, koláče, no pečené gaštany sú pečené gaštany. Ako ich upiecť tak, aby ste si na nich skutočne pochutili? Častým problémom pečených gaštanov býva, že sú oproti vareným príliš suché. Predídete tomu jednoducho: namočíte ich do vody. Aby gaštany v rúre nevybuchovali, narežeme ich ostrým nožom na oblej strane do tvaru písmena X. Buďte obozretný, nôž sa na tvrdom, klzkom povrchu veľmi rád šmykne.

Takto narezané gaštany ponorte do misky s vlažnou vodou aspoň na 1 hodinu. Medzitým si dajte vyhrievať rúru na 220 °C, gaštany vyberte z vody, položte na plech, ten vložte do rúry a pre lepší výsledok nastriekajte do rúry zopárkrát čistej vody z rozprašovača. Takto pripravené gaštany pečte 25 minút, následne ich vyberte, prikryte utierkou a nechajte štvrťhodiny odstáť. Môžete pustiť do lúpania. Dobrú chuť!

Recept ako pripraviť pečené gaštany
0 0 hlasov
Hodnotenie článku