Ako obliecť ročné dieťa v zime?

Ako obliecť ročné dieťa v zime?

Nie je to žiadna veda, dôležité je vyskladať dieťaťu použiteľný, nekomplikovaný a ľahko kombinovateľný šatník, sústrediť sa viac na kvalitu materiálu než na značku a zohľadniť odolnosť a otužilosť vášho dieťaťa. Je teda pravda, že dieťaťu obliekame o jednu vrstvu viac ako má dospelý?

Hlavne si to nekomplikujte! Ak máte viac detí, asi už viete, čo sa vám v zime pri obliekaní najviac osvedčilo – hodiť dieťa do overalu, nasunúť jednoduché topánočky na zips či suché zipsy, čiapku, ktorá sa nedá dať dole – teda kuklu alebo takú s viazaním pod krkom, rukavice dať pre istotu do tašky či do kočíka a vyraziť!

Základná vrstva

To, čo má dieťa na sebe ako základnú vrstvu, môže nosiť doma ako domáce oblečenie – napr. bavlnené body s dlhým rukávom a pančušky alebo tenké tepláky, prípadne ponožky (ak pančuchy, tak bez ponožiek – čím viac vrstiev má dieťa na chodidle, tým viac má obmedzenú cirkuláciu krvi v prstoch a tým väčšia zima mu na nohy môže byť). Voľte bavlnené materiály, prípadne merino vlnu, ktorá nehryzie, nenasáva pachy a má fantastické termoregulačné vlastnosti.

Ak je 5 stupňov a viac

Dieťaťu zväčša postačí dať na body tenkú bavlnenú mikinu a vlnený kabátik, prípadne len zimnú bundu priamo na body. Tenké tepláky môžete vymeniť za hrubšie, ak dieťa väčšinu času strávi na zemi, napr. len štvornožkuje, môžete mu nechať pančušky a na ne dať tepláky. Ak dieťa nespí v kočíku a aktívne sa pohybuje, nefúka silný studený vietor, deku potrebovať nemusí. Vždy sa však riaďte potrebami dieťaťa!

Výborným kúskom v šatníku je vlnený overal (z pranej vlny). Môžete ho obliecť na základnú hrejivú vrstvu z merina či je 5 či 10 stupňov, dieťaťu nebude zima ani sa nespotí

Čo obliecť dieťaťu, ak je 0 – 5 stupňov

Základnú vrstvu, tenšiu mikinu alebo bavlnený sveter a zimný overal, prípadne zimnú bundu + vrchné nohavice. Čiapka je nutnosťou, rukavice dobrovoľné.

Čo obliecť dieťaťu, keď mrzne

Základná vrstva, vlnený sveter, vlnené kamaše, vlnený overal ALEBO základná vrstva, vlnený sveter, oteplovačkový overal (bunda/nohavice). Na rukavice by ste mali dieťa presvedčiť.

Praktický tip: Ak vaše dieťa nenávidí nosenie čiapky a rukavíc, netrápte sa s nasadzovaním doma, jednoducho im ich dajte až vonku, keď už ich niečo zaujme – autá, stromy, kvetinky… Za tých pár sekúnd nezmrznú ani neochorejú.

Čo nerobiť?

Nekupujte zbytočne príliš veľké oblečenie. Je to síce fajn ekonomické, že vám jeden zimný overal vydrží aj dve sezóny, no ak to príliš preženiete s veľkosťou, dieťa sa nebude vedieť dobre hýbať a znepríjemníte čas vonku jemu/jej aj sebe.

Nekupujte zbytočne príliš teplé oblečenie. Radšej vrstvite a siahajte po funkčných materiálov. Poriadne objemná kombinéza z kačacieho páperia síce dokonale zahreje, no využijete ju skutočne len pár dní v zime počas silných mrazov, sánkovačky či chumelice, následne ju budete aj tak deň či dva sušiť… Dieťa sa vám v nej navyše opäť nebude musieť vedieť poriadne hýbať a preto hrozia aj zbytočné úrazy. Siahnite opäť radšej po funkčných kúskoch, ktoré vedia zahriať aj pri minimálnom objeme s vhodne zvoleným vrstvením.

Nedávajte dieťaťu hrubý šál alebo nákrčník, najmä ak je chodec/začínajúci chodec. Dieťa ešte nemá vyvinuté periférne videnie, nevidí tiež dobre do hĺbky a čokoľvek, čo mu obmedzí výhľad na nohy mu skomplikuje chôdzu. Voľte radšej tenké merino nákrčníky, ktoré oblečiete pod bundičku a naozaj zahrejú.

Nemusíte sa zožierať, ak ste dieťa obliekli málo – je to vždy lepšie, ako obliecť ho príliš. Prepotené dieťa, ktoré sa neotužuje, je náchylnejšie na virózy a choroby než otužilejší rovesníci. Navyše, deti sú prakticky stále v pohybe, takže im zima zväčša ani neprekáža.

Nekupujte zbytočne príliš teplé oblečenie.
0 0 hlasov
Hodnotenie článku