Prečo sa na Slovensku začal do soli pridávať jód?

Prečo sa na Slovensku začal do soli pridávať jód?

Maco Mlieč, Ondráš Machuľa, Ťapákovci. Okrem toho, že sú hlavnými postavami slovenských literárnych diel, spája ich niečo ďalšie. Nepýšia sa práve brisknou mysľou, ani atraktívnym vzhľadom, naopak, sú zhrbení, nemotorní, často až bezkrkí. Majú problém zaradiť sa do spoločnosti, ostávajú na jej okraji a živia sa jednoduchými, nenáročnými prácami: napríklad pasú husi či dobytok. S odstupom času môžeme hovoriť, že za túto ich situáciu s najväčšou pravdepodobnosťou mohol endemický kretenizmus. Čo to je a ako súvisí so soľou?

Čo je endemický kretenizmus

Výraz „kretenizmus“ pochádza z francúzskeho slova „crétin“, teda slabomyseľný. Ľudia trpiaci endemickým kretenizmom majú príznaky presne ako vyššie spomínaní literárni hrdinovia: nízka inteligencia, možné problémy s ovládaním tela, menší vzrast či hluchonemosť. Ako endemický kretenizmus vzniká? Vzniká už počas tehotenstva, keď plod nedostáva dostatok jódu od svojej matky, a tak sa centrálna nervová sústava nevyvíja tak, ako je potrebné.

Prímorské štáty s týmto zväčša problémy nemajú – morská soľ obsahuje jód, jód zároveň nájdeme aj v pôde, na ktorej pestujú plodiny alebo sa pasie dobytok. Nedostatkom jódu bývajú ohrozené najmä vnútrozemské štáty, ako Švajčiarsko či práve Slovensko. V dôsledku nedostatku jódu bol v prvej polovici 20. storočia zaznamenaný zvýšený počet ľudí trpiacich endemickým kreténizmom. Napríklad na území Žitného ostrova to boli až 3 % obyvateľov, najviac postihnutými boli ďalej oblasti Slovenského rudohoria a severozápadného Slovenska.

Kedy sa začal pridávať jód do soli

Najväčší výskum zisťujúci príčiny vysokého výskytu endemického kretenizmu na Slovensku vykonal v rokoch 1949 – 1953 doktor Julián Podoba. V rámci jeho skúmania vyšetril takmer 160-tisíc obyvateľov a zistil, že za touto poruchou takmer s istotou stojí nedostatok jódu. Medzi prvé krajiny, ktoré začali pridávať jód do soli patrilo v roku 1922 Švajčiarsko, ktoré s týmto problémom práve vďaka svojej vnútrozemskej polohe tiež bojovalo.

A tak sa v roku 1951 začal pridávať do soli jód. Jód okrem „vyhubenia“ endemického kretenizmu pomáhal riešiť aj problémy so strumou. Struma je výrazne zväčšená štítna žľaza, ktorá narástla preto, aby mohla prijať z tela viac jódu. Čím menej jódu našla v tele, tým väčšia bola. To je dôvod hrubých krkov napríklad Maca Mlieča či Ťapákovcov.

Aké výsledky priniesla jódidovaná soľ

Výsledky sa dostavili veľmi rýchlo. Hoci sa v počiatkoch uvažovalo, že sa jód bude pridávať do čokolády, nakoniec zvíťazila soľ. Surovina, ktorú používa prakticky každý. Vďaka tomuto rozhodnutiu v druhej polovici 20. storočia endemický kretenizmus vymizol. Štatistky ukazujú, že tiež sa výrazne zlepšil školský prospech detí, najmä na vidieku. Okrem toho je ďalším prínosom zvýšenie IQ, v priemere môžeme hovoriť o náraste o 13,5 bodu. Vďaka Juliánovi Podobovi, jeho snahe a tiež tímu sa tak výrazne zvýšila kvalita ľudského života a vymizol endemický kretenizmus či struma štítnej žľazy.

Aké výsledky priniesla jódidovaná soľ
0 0 hlasov
Hodnotenie článku