Nástrahy horúcich dní

Nástrahy horúcich dní

Čomu sa vyhnúť?

Počas horúcich dní na nás číha mnoho zákerných nástrah. Ak ich podceníte, môžu mať nepríjemný dopad na zdravie. Oplatí sa im preto vyhýbať a mať sa pred nimi na pozore. A ktoré sú to?

Prievan

Obyčajný prievan vie narobiť poriadnu šarapatu. Postačí aj chvíľka stiahnutých okien v aute, či vetranie a o „zábavu“ je postarané. Bodavá bolesť v ušiach, rezanie očí či „seknutie“ krížov sa vie dostaviť naozaj už po krátkom čase v prievane. Už po chvíli strávenej v prievane sa môžu u vás objaviť nepríjemné následky, ktoré vedia prerásť aj do pomerne nepríjemných zdravotných problémov ako napríklad zápal trojklaného nervu. Preto prievan rozhodne nepodceňujte a snažte sa mu vyhýbať. V prípade, že sa mu vyhnúť nedá, snažte sa pred ním chrániť odevom – šatka cez krk a uši, okuliare, prípadne si aspoň do uší môžete dať kúsok vaty, aby vám do nich nenafúkalo.

Zachladenie hrdla či žalúdka

Ďalšou nástrahou horúcich dní je zachladenie. Často je najlepším nápadom počas horúcich dní dopriať si niečo naozaj studené. Ľadový nápoj, pivo či zmrzlina však niekedy môže mať na rozhorúčený organizmus nepríjemný dopad. Snažte a ich preto vychutnávať si pomaly, aby ste sa zbytočne rýchlo nezachladili a neprejavila sa to u vás do pár dní nepríjemnou angínou alebo dokonca až zápalom pľúc. Obzvlášť si dávajte pozor pri športe v horúčavách, kedy sa konzumácia ľadového nápoja či zmrzliny môže skončiť až šokovými stavmi. Zachladenie a šok hrozí aj pri kontakte z vodou, preto v žiadnom prípade neskáčte rozhorúčený do studených vôd.

Prehriatie

Veľmi častým javom počas horúcich dní je prehriatie organizmu. Prejavuje sa malátnosťou, únavou, bolesťami hlavy, nechutenstvom alebo až nevoľnosťou. Predchádzať sa mu dá jedine systematickým ochladzovaním organizmu, nevystavovaním sa príliš dlhému pobytu v horúcom prostredí a dostatočným pitným režimom. Ak už ste sa prehriali, doprajte si oddych na pokojnom chladnejšom mieste a pomaly dopĺňajte vlažné tekutiny. Pri menšom prehriatí a začiatočných bolestiach napomôžu aj bežné analgetiká v horších stavoch prehriatie určite nepodceňujte a vyhľadajte lekársku pomoc.

prehriatie organizmu

Dehydratácia

Dostatočný pitný režim je počas horúcich dní absolútne nevyhnutný. Pre lepšie udržanie vody v organizme si môžete dopriať aj trochu soli – postačí však aj bežné množstvo skonzumované v jedle počas dňa. Ak športujete alebo pracujete v teple, pitný režim zdvojnásobte.

Spálenie

Slnko je z roka na rok agresívnejšie a už aj jedno nepríjemné spálenie sa môže neskôr postarať o celú radu zdravotných ťažkostí. Preto slnko určite nepodceňujte a svoju pokožku dôkladne chráňte. Ideálne viac fázovo. Používajte kvalitný krém s vysokým ochranným faktorom, počas obedných hodín a dlhodobo sa nevystavujte priamemu slnku, chráňte si telo vzdušným oblečením a pokrývkou hlavy. Pre deti existuje aj oblečenie s UV faktorom, ktoré sa obzvlášť hodí hlavne do vody. A ak už sa vám predsa len spáliť podarilo, kožu sa snažte ošetriť kvalitným prípravkom s obsahom pantenolu a dôkladne ju hydratujte.

nepríjemné spálenie
0 0 hlasov
Hodnotenie článku