Čaje, ktoré účinkujú ako prevencia proti chrípke, prechladnutiu či iným chorobám? To je sen každého, ktorý sa počas sychravého počasia obáva, že ostane prikovaný k posteli. Pripravili sme pre vás 3 tipy na čaje – zázvorový, šípkový a čaj z echinacey –, ktoré si pripravíte doma. S čím vám tieto čaje pomôžu a ako ich pripraviť?
Domáci zázvorový čaj na imunitu
Zázvor, alebo aj ďumbier lekársky, je počas jesenného či zimného obdobia hotový poklad. Jeho silice majú pre telo blahodárny vplyv – najmä gingerol, vďaka ktorému má zázvor nezameniteľnú korenistú až štipľavú chuť. A čo ďumbier lekársky dokáže? Výrazne zabraňuje množeniu baktérií a vírusov v tele, zároveň však napomáha lepšiemu tráveniu či zlepšuje krvný obeh. Ak zázvorový čaj pripravíte, buďte obozretný – denná dávka by nemala presiahnuť 4 g (v opačnom prípade sa môžu dostaviť žalúdočné ťažkosti či hnačky), deťom tento čaj, resp. zázvor ako taký odporúčame podávať až po dosiahnutí 2 rokov.
Ako si pripraviť domáci zázvorový čaj
Z koreňa zázvoru si odrežeme asi 2 – 3 cm dlhý kúsok, ten následne očistíme – dobre to ide aj škrabkou na zeleninu. Ďumbier nakrájame na tenké kolieska a dáme do hrnca s čistou vodou (približne 1,2 l), prikryjeme a privedieme k varu. Zázvorový čaj povaríme približne 10 minút, odstavíme a pod pokrievkou koreň ešte necháme lúhovať – kúsky zázvoru však v čaji môžeme nechať celý čas. Aby ste zvýšili antibakteriálne účinky zázvorového čaju, môžete doň pridať ešte jednu čajovú lyžičku škorice alebo kurkumy.
Domáci šípkový čaj na imunitu
Šípkový džem, sirup či čaj sú osvedčenými „produktmi“ kuchyne starých mám už v starom Ríme. Prečo je to tak? Ak by sme sa na to pozreli trochu vedecky, šípky dokážu výborne posilniť imunitu, keďže sú bohatým zdrojom vitamínu C. Okrem neho v šípkach tiež môžeme počítať s vitamínom A, B a tiež E. Nechýbajú však ani pre telo také potrebné minerály, ako horčík, vápnik, železo a zinok. Šípky sú obľúbené tiež preto, že si ich môžete pomerne jednoducho nazbierať v prírode – najlepším obdobím na zber sú mesiace september, október a začiatok novembra (pred začiatkom prvých denných mrazov).
Chcete sa dozvedieť o tomto plode viac? Prečítajte si náš článok o tom, kedy zbierať a ako sušiť šípky.
Ako pripraviť domáci šípkový čaj
Na prípravu domáceho čaju sú najlepšie sušené šípky. Tie dokážu uchovať vitamíny aj viac ako 9 mesiacov. Ak máte doma sušené šípky, nadrvte si ich v mažiari a zalejte horúcou vodou. Dajte si však pozor, aby voda nebola úplne vriaca – nechajte ju pár minút vychladnúť. V opačnom prípade by vysoká teplota mohla znehodnotiť všetky žiadané vitamíny. Necháme pár minút lúhovať, precedíme, ochutíme medom, prípadne i citrónom a môžeme podávať.
Domáci čaj z echinacey na imunitu
Kvety echinacey purporovej vyzerajú v záhrade skvele, dokážu však tiež pomáhať. Pravdepodobne ste sa už stretli s echinaceovými kvapkami, ktoré pomáhajú ako prevencia, ale i počas ochorenia – najmä prechladnutia. Rovnako účinkuje echinaceový čaj, ktorý dokáže nakopnúť náš imunitný systém, zvýši tvorbu bielych krviniek, účinkuje proti zápalom či problémom s močovými cestami.
Ako pripraviť domáci čaj z echinacey
Korene, listy i kvety echinacey sú liečivé. Na jeden liter vody použijeme 4 ČL týchto častí – čerstvých alebo sušených. Necháme lúhovať približne 10 minút, scedíme, ochutíme medom a/alebo citrónom a môžeme podávať. Ak nemáte možnosť použiť vami pestovanú echinaceu, kúpte si v obchode s bylinkami či so zdravou výživou sypaný čaj z tohto kvetu. Odporúčame siahnuť po kombinácii echinacey a mäty.