Výborné a rýchle kurkumové palacinky s medom a kakaom

RECEPT: Výborné a rýchle kurkumové palacinky s medom a kakaom

Ak ich raz začnete pripravovať týmto spôsobom, navždy zabudnete na klasiku. Kurkumové palacinky sú nielen zdravším variantom, ale aj famózne vyzerajú a zaujímavo chutia. Vďaka výraznej žltej farbe prilákajú aj deti. Kurkuma ako korenina navyše pôsobí protizápalovo a stimuluje imunitný systém, čo oceníte najmä s príchodom chladnejších jesenných dní a nástupom do škôl a škôlok.

Kurkuma je zdravá korenina pochádzajúca z Ázie. Používa sa v čerstvej aj sušenej podobe, zjavom trochu pripomína zázvor. Okrem kuchyne sa využíva tiež na farbenie látok, preto si pri varení dajte pozor – ak vám fŕkne na biele oblečenie, veľmi ťažko ju vyperiete. Tiež buďte opatrný pri dávkovaní – je chuťovo aj farebne výrazná, preto jej do jedál stačí pridať naozaj malinké množstvo. Výnimkou je aromatické karí alebo iné exotické jedlá, kde je výrazná chuť žiadaná.

Na kurkumové palacinky potrebujete:

250 gramov hladkej múky

125 ml mandľového alebo ovseného mlieka

1 vajce

štvrť lyžičky kurkumy / na špičku noža

2 lyžice rozpusteného masla

1 lyžicu medu

Na servírovanie: med, kakao, rozpustené maslo

Postup: Kurkumové palacinky

  1. V malom množstve mlieka rozmiešajte kurkumu. Ak by ste ju pridali už do hotového cesta, nemusela by sa dôkladne rozpustiť a palacinky by sa nevydarili tak, ako očakávate.
  2. Dolejte zvyšné mlieko, pridajte vajce, med a rozpustené maslo. Jemne vyšľahajte ručne. Pomaly pridajte múku a vyšľahajte hladké cesto.
  3. Cesto nechajte 15 minút odpočívať. Následne si rozpáľte panvicu a opekajte tenké palacinky. Vďaka tomu, že obsahujú rozpustené maslo, nemali by sa lepiť. Ak sa predsa len lepia, pod každú druhú použite trošku kokosového tuku. Maslo nie je vhodné, keďže by sa vám postupne prepaľovalo.
  4. Hotové, ešte horúce palacinky pretrite maslom alebo pokvapkajte rozpusteným maslom, pokvapkajte medom a posypte tenkou vrstvou kvalitného kakaového prášku (nesladeného). Stočte do rúrky alebo poskladajte do trojuholníka a servírujte. Namiesto medu môžete použiť tiež datľový alebo javorový sirup.

Palacinky odporúčame servírovať deťom starším ako 1 rok a až potom, keď majú zaradené všetky potenciálne alergény – bielok, kakao, med, mandle (ak používate tento druh rastlinného mlieka) aj kurkumu.

0 0 votes
Article Rating
Viac článkov
Moje dieťa sa hanbí
Moje dieťa sa hanbí