Na čo sa dajú využiť nepotrebné obliečky

Na čo sa dajú využiť nepotrebné obliečky?

Toto vám možno nenapadlo

Povaľujú sa vám doma nepotrebné, možno už aj roztrhané či inak zničené posteľné obliečky či plachty s nevyprateľnými fliačikmi? Môžete ich vyhodiť do kontajnera určeného na zber šatstva alebo recykláciu textilu, môžete ich rozstrihať na handry alebo im vdýchnuť nový život. Ako? Tieto spôsoby vám možno nenapadli.

Obrus zo starej obliečky

Z obliečky s vianočnou tematikou alebo jednofarebného kúsku z kvalitného materiálu sa môže stať napríklad obrus. Nielen ten do kuchyne, pokojne aj na výtvarnú či pracovné vyučovanie dieťaťa alebo na záhradu. Ak používate kvalitné ľanové obliečky, ušiť si môžete aj utierku či prestieranie. Základom je vyprať bielizeň aspoň na 95 stupňov, prežehliť ju čo najhorúcejšou žehličkou, aby ste ich vydezinfikovali a následne párať, strihať, zošívať. Na základné kúsky nepotrebujete ani stroj!

Zazimovanie rastlín starou obliečkou

Ak sú obliečky roztrhané alebo vás nebaví ich výrazný vzor, využite ich v záhrade na zazimovávanie črepníkových rastlín. Okrem textílie použite aj igelit a kartóny, aby ste zvýšili odolnosť izolačnej vrstvy proti mrazu.

Venujte ich do útulku

Mnohé útulky pre zvieratá prijímajú pred zimou staré matrace, pohovky, deky aj obliečky. Spýtajte sa vo svojom okolí, či by ste tiež nevedeli darovaní pomôcť charite či domovom sociálnych služieb. Skôr, než obliečky odveziete, vždy sa informujte telefonicky, či je to možné z hygienického aj kapacitného hľadiska.

Pracovná zástera zo starej obliečky

Starú obliečku si môžete prešiť na kuchynskú či pracovnú zásteru. Môžete tiež využiť viac rôznych vzorov a vyrobiť si zásteru v štýle patchwork – zošívať štvorce rôznych látok dohromady. Takúto zásteru vám nebude ľúto ani poriadne zašpiniť. Bavlnená alebo ľanová zástera výborne saje vodu, takže vám dobre padne aj si do nej poutierať ruky pri práci.

Pracovná zástera zo starej obliečky

Vrecká na uskladnenie topánok zo starej obliečky

Ako skladujete sezónne topánky? Ak neodkladáte pôvodné škatule, môžu sa vám hodiť textilné vrecká. Nemusíte ich kupovať, ušite si ich zo starej obliečky či plachty. Využiť ich môžete tiež na uskladnenie detských hračiek či prezúvok.

0 0 votes
Article Rating
Viac článkov
Hranie stolových hier zlepšuje činnosť mozgu
Hranie stolových hier zlepšuje činnosť mozgu