Ako obliecť dieťa do škôlky?

Ako obliecť dieťa do škôlky?

S príchodom chladnejších dní prichádzajú aj časovo náročnejšie rána – najmä pre rodičov menších detí, ktorým treba pomôcť s obliekaním alebo ich doslova bleskovo nasúkať do overalu. Čo však v samotnej škôlke? Nebude dieťaťu teplo či zima pri hre v triede? Bude sa vedieť samo obliecť do zimných vrstiev? Skúste dodržiavať týchto pár rád a zimné obliekanie škôlkara bude prakticky bez starostí.

Sústreďte sa v prvom rade na materiálové zloženie oblečenia – stavte na biobavlnu, merino, hodváb a vlnu. Síce je to prvotne vyššia investícia než v prípade kúpy bežného oblečenia z reťazcov, no pri správnej starostlivosti vám vydrží aj viac sezón – ak vyberiete správnu veľkosť. Oblečenie pre menšie deti je bežne dostupné v dvojveľkostiach, funkčné oblečenie tiež. Ako však dieťa rastie, kupujeme mu už len oblečenie, ktoré mu sedí – keďže nerastie extrémne rýchlo a skokovo, zvyčajne si s jednou bundou vystačí celú zimu, možno aj dve.

Preto sa nebojte investovať aj do drahších kúskov, ktoré navyše ešte dokážete výhodne predať (pokiaľ ich nebudete šetriť pre mladšieho súrodenca). Na internete nájdete desiatky bazárikov a skupín na sociálnych sieťach, kde idú slowfashion modely z druhej ruky ako teplé rožky. Bundu, ktorá stála 80 eur pri kúpe a váš syn či dcéra ju ponosia celú zimu, pokojne za 30 – 40 eur predáte. Keďže je vyrobená z kvalitných materiálov precíznou prácou, vydrží takmer bez škrabanca.

Zbytočne to nepreháňajte

V škôlkach chladno nebýva. Deti sú navyše skoro stále v pohybe, čiže im stačí naozaj iba jedna základná vrstva s termoregulačnými vlastnosťami. Tričko s dlhým rukávom z merino vlny alebo zmesi merina, bavlny či hodvábu a tenšie tepláky, prípadne legíny z merina. Deťom, ktorým býva častejšie zima, môžete nechať ešte tenkú mikinu.

Do skrinky v škôlke zbaľte dieťaťu okrem náhradného oblečenia aj hrubšiu mikinu, ktorú si môžu obliecť počas chladnejších dní. Môže si ju tiež obliecť, keď pôjdu na ihrisko alebo na prechádzku (a vy ich ráno obliekate menej, keďže ich vozíte autom).

Ak dieťa vozíte autom, môžete im na základnú vrstvu šupnúť hneď bundu a zateplené gate alebo overal. Niektorým deťom overal nevyhovuje – nevedia si ho sami obliecť, vyzliecť, komplikované je aj cikanie. Niektorým, naopak, vyhovuje. Je priestrannejší, netreba súkať hrubý sveter a pančušky či tepláky do vrchných nohavíc, zapínať gombíky a pri troche tréningu sa ho vie trojročné dieťa naučiť obliekať takmer bez pomoci. Overal je výborný aj pri sánkovačke či guľovačke, kedy chráni chrbátik a kríže dieťaťa pred napadaným snehom. V prípade, že vás čaká do škôlky prechádzka alebo cesta MHD a je naozaj chladné ráno, bez teplého vlneného svetra sa nezaobídete. Ten však dieťaťu pomôžte vyzliecť v šatni, aby v ňom nestrávilo celý deň v triede.

Ak mrzne alebo sneží, rukavice dieťaťu prichyťte k zimnej bunde. Buď pomocou šnúrky v rukávoch alebo špeciálnymi klipsňami, ktoré majú niektoré bundy či rukavice. Uľahčíte tak učiteľkám stresy pri hľadaní zapatrošených kúskov.

Čiapku si musí dieťa vedieť nasadiť samo správne. Vhodné sú preto pletené modely, ktoré sa dajú ľahko natiahnuť, držia na hlave a netreba ich viazať.

Samostatnou kapitolou sú topánky. Oveľa dôležitejšie než to, či sú dostatočne teplé, sú dva iné faktory – či nepremokajú a či sa nešmýkajú. Tepelný komfort zaistíte vhodnou ponožkou či vložkou. No určite siahnite po topánke s nepremokavou membránou a nešmykľavou podrážkou, hoci by vás to malo stáť niekoľko desiatok eur navyše. Premočené a šmykľavé topánky na detských nohách naozaj nemajú čo hľadať!

Zbytočne to nepreháňajte

Dobrý tip:

Ak vaše dieťa chodí do lesnej škôlky alebo podobnej inštitúcie a trávi celé dni vonku, na základnú termovrstvu pridajte ešte jednu vrstvu z merina – vlnený sveter a vlnené kamaše. Vyhnite sa polyesterom, nylonovým vláknam a iným umelým materiálom, v ktorých sa dieťa ľahko spotí.

0 0 votes
Article Rating