Vypestujte si zelený jačmeň na parapete

Vypestujte si zelený jačmeň na parapete

Ako na to?

Oslovil vás detox? Alebo máte jednoducho chuť urobiť niečo pre seba, odľahčiť jedálniček, cítiť sa lepšie? Nemusíte si kupovať prášky v lekárni či na internete, ak chcete každé ráno začínať zdravým zeleným drinkom. Vypestujte si vlastný zelený jačmeň – vôbec to nie je zložité.

Na pestovanie potrebujete semienka jačmeňa. Vyberajte si semená bez morenia a chemickej úpravy, aby ste ich mohli pokojne konzumovať. Jačmeň je nenáročná obilnina, ktorá klíči naozaj rýchlo. Už za týždeň sa dočkáte prvej úrody.

Ako pestovať jačmeň?

  1. Do plytkej nádoby alebo plechu nalejte vodu a nasypte semená jačmeňa. Odložte na tmavé miesto. Po 24 hodinách vodu opatrne zlejte, nasiaknutý jačmeň opatrne vyberte
  2. Do plytkej nádoby nasypte substrát určený na pestovanie zeleniny alebo byliniek (nie na izbovky!) Stačí iba niekoľkocentimetrová vrstva. Na utlačený substrát nasypte rovnomerne namočené semená a zasypte tenkou vrstvou substrátu – tak, aby ste ich zakryli, no nezasiali hlboko.
  3. Výsadbu jemne postriekajte vodou.
  4. Následne môžete výsadbu prikryť potravinovou fóliou alebo igelitom, ktorý po 24 hodinách odstránite. Jačmeň začne vďaka vysokej vlhkosti klíčiť.
  5. Mladé rastlinky zavlažujte rosením, ideálne jemným rozprašovačom. Roste aj každý deň, ak bývate v suchšom byte. Ak máte doma vlhko, nechajte substrát jemne preschnúť, aby sa vám nezačali medzi rastlinami šíriť plesne.
  6. Polievajte iba odstátou vodou izbovej teploty, nehnojte ani nijak inak nepridávajte živiny, všetko, čo potrebujete, má jačmeň v sebe.
  7. Približne po týždni až desiatich dňoch vám narastú 10 – 15 centimetrové steblá pripomínajúce trávičku. Môžete ich konzumovať samotné, na chlebíku, pridávať do šalátov a využiť aj ako základ na prípravu osviežujúceho ranného drinku.

Ako si pripraviť zelený jačmeň?

Zelený jačmeň jemne vyberte zo substrátu, dôkladne odstráňte zvyšky zeminy a rozmixujte v odstátej vode pomocou robota alebo ponorného mixéra.

Dobrý tip: Ak si chcete dopriať jačmeň pravidelne, nevysejte ho naraz. Zasaďte napríklad iba tretinu nádoby, o 2 dni pridajte ďalšiu tretinu a o neskôr doplňte semená do zvyšku nádoby. Následne doplňte semienka tam, kde ste už úrodu pozberali… Takto bude jačmeň rásť postupne a vy budete mať nekonečnú zásobu.

Prečo zelený jačmeň?

Jačmeň je plný chlorofylu, je bohatý na obsah vitamínov – C, A, E a vitamíny skupiny B, kyselinu listovu, aminokyseliny a minerály. Pomáha osviežiť pokožku, zlepšiť trávenie, osviežuje telo a dodáva energiu.

Ako si pripraviť zelený jačmeň?
0 0 votes
Article Rating