Milované jahody

Milované jahody

7 zaujímavostí o tomto obľúbenom ovocí

Krásne červená, poddajne mäkká, opatrne tvrdá, príjemne sladká, zároveň osviežujúco kyselkastá – kto by sa do takejto jahody nezamiloval. Keď ju dáte ochutnať dieťaťu, odvtedy túži po všetkom jahodovom: zubnej paste, zmrzline, džeme a pokojne aj domčeku. Pripravili sme si pre vás niekoľko zaujímavostí o tomto obľúbenom ovocí.

Semiačka jahody

Predstavte si jahodu a tipnite si, koľko semiačok na jej povrchu napočítate. Samozrejme, tento počet je individuálny, no priemerne sa pohybuje okolo čísla 200. Ďalšou zaujímavosťou je, že ako jediné ovocie má svoje semiačka na povrchu plodu. Keď ste takýto neodolateľný, zrejme nemáte potrebu nič skrývať.

Prvé ovocie, ktoré zbierame

Samozrejme, závisí to aj od odrody, no jahody spoločne s čerešňami sú prvým ovocí, ktoré v záhrade zbierame. V prípade teplého začiatku roka, si na červených plodoch môžeme pochutnať už koncom apríla, resp. začiatkom mája. Výnimkou však nie je ani neskorý zber, napríklad minulý rok v okolí Piešťan vďaka nezvyčajnému teplu zbierali jahody aj v polovici novembra. Vplyvom globálneho otepľovania by rozprávka O 12 mesiačikoch mohla nabrať zaujímavý zvrat.

jahody a čerešne sú prvé ovocie, ktoré zbierame

Jahody ako príbuzné ruží

Jahody patria do čeľade „ružovitých rastlín“, rovnako ako jabloň, hruška, marhuľa, slivka, či šípky, alebo ruže. Aj vďaka tomu o nich môžeme hovoriť, že s krásnou rozkvitnutou (nielen) červenou ružou sú príbuzné, povedzme sesternice.

Jahody rastú zo stropu

Najčastejšie sa v našich záhradách stretneme s jahodami pestovanými na zemi, ničím nezvyčajným však nie je ani pestovanie „zo stropu“. Jahody sú zasadené v prepravkách upevnených nad zemou, z ktorých vyliezajú a vo vzduchu voľne visia. Tento spôsob pestovania má výhody – ovocie je menej náchylné k rôznym ochoreniam, menej prístupné „pozemným pechotám škodcov“ a zároveň sú plody s kvetmi menej často spálené slnečnými lúčmi. Nepochybným benefitom je aj jednoduchší zber.

Liek Rimanov

Starí Rimania jahody zbožňovali, dokonca natoľko, že nimi liečili aj rôzne choroby. Toto červené ovocie malo byť liekom napríklad na zápal hrdla, horúčku, problémy s pečeňou či dokonca depresiu. V niektorých prípadoch však Rimania neboli ďaleko od pravdy: jahody obsahujú viac vitamínu C ako napríklad pomaranče a pomáhajú zmierniť zápaly.

Poliaci robia z jahôd polievku

Pomerne obľúbeným pokrmom v Poľsku je jahodová polievka, ktorú tu volajú „zupa truskawkova“. Môžeme ju považovať za jedlo 3 v 1: polievka, ľahší druhý chod a tiež dezert.

Múzeum venované jahodám

V Belgickom mestečku Namur môžete absolvovať prehliadku múzea venovanému jahodám – Musée de la Fraise de Wepion. Belgičania majú veľmi radi „jahodovú sezónu“, expozícia v tomto múzeu detailne mapuje históriu ich pestovania.

môžete absolvovať prehliadku múzea venovanému jahodám
0 0 hlasov
Hodnotenie článku