edy ponúknuť bábätku mliečne výrobky?

Kedy ponúknuť bábätku mliečne výrobky?

V našich zemepisných šírkach sa s príkrmami pre bábätká začína približne v 4. až v 6. ukončenom mesiaci ich veku. Ako prvé jedlo ochutnajú mrkvu, zemiak či tekvicu, následne pridávame ovocie, mäso a postupne aj obilniny a mliečne výrobky. Kedy je ideálny čas na prvú ochutnávku jogurtov či mlieka? A ako postupovať pri dojčených deťoch a ako pri bábätkách, ktoré kŕmime mliečnymi formulami?

Názory pediatrov, odborníkov aj laickej verejnosti sa rôznia. Niektorí odporúčajú počkať na dovŕšenie jedného roka, iný deťom bez obáv ponúknu jogurt už po 6. mesiaci veku. Čo je správne a čo nie vždy konzultujte s odborníkom, ktorému dôverujete. V ideálnom svete by to mal byť práve pediater, ktorý má v starostlivosti vaše dieťa. Ten správne posúdi, kedy je vhodný čas na zavedenie mliečnych výrobkov a v akej forme. S jogurtom sa dieťa môže stretnúť v rámci imunologického okna medzi štvrtým a siedmym mesiacom veku. Vtedy ide však iba o miniatúrnu ochutnávku. Kedy mu však môžeme ponúknuť viac ako lyžičku?

Kravské či kozie?

Spravidla sa začína so zavádzaním kyslomliečnych výrobkov do detských jedálničkov medzi ukončeným siedmym a deviatym mesiacom veku. Týka sa to najmä jogurtov s obsahom priaznivých probiotických baktérií, ideálne z kozieho alebo ovčieho mlieka. Tie sú narozdiel od mlieka z kráv lepšie tolerované – bielkoviny, ktoré obsahujú, sú totiž lepšie stráviteľné a zvyčajne ich tolerujú aj ľudia, ktorí trpia alergiou na kravské mlieko.

Ovčie a kozie produkty tiež obsahujú veľa priaznivých tukov, ktoré majú protizápalové účinky. Vyberajte však jogurty z overených zdrojov, vždy pasterizované a ideálne zabalené v skle.

Ovčie a kozie produkty tiež obsahujú veľa priaznivých tukov

Jogurt až po roku?

Dojčeným deťom mnohé mamičky ponúknu prvýkrát mliečne výrobky až po dovŕšení jedného roka. Z medicínskeho hľadiska však na to nie je dôvod. Kyslomliečne produkty sú bohaté na laktobacily a bifidobakerie, ktoré pomáhajú črevnej mikroflóre lepšie bojovať s baktériami a toxínmi, ktoré vytvárajú.

Kľúčovú úlohu pri osídľovaní čriev priateľskými baktériami u dojčených detí stále zohráva materské mlieko, ako desiatu či olovrant však môžete bez obáv osemmesačnému dieťaťu ponúknuť biely kozí alebo ovčí jogurt s kúskom ovocia (ak kvalifikovaný odborník neporadí vo vašom konkrétnom prípade niečo iné).

biely kozí alebo ovčí jogurt s kúskom ovocia

Vyberajte plnotučné produkty, neochutené jogurty, vyhnite sa klasickému kupovanému mlieku, s ktorým treba čakať na dovŕšenie jedného roka, podobne tiež tvarohu (vysoký obsah bielkoviny a veľká záťaž na obličky). S bryndzou počkajte až na dovŕšenie dvoch rokov.

U nedojčených detí, o ktorých mliečnu zložku v strave sa starajú umelé dojčenské formule, môžete zaradiť tiež mliečne kaše ako večeru. Dojčeným deťom ponúkame nemliečne kaše, ktoré môžeme pripraviť s materským mliekom (to nikdy nezohrievame, pridáme ho do kaše pripravenej s vodou až po dovarení!).

Dojčeným deťom ponúkame nemliečne kaše
0 0 hlasov
Hodnotenie článku