Luxusná žemľovka

Luxusná žemľovka

RECEPT od babičky, ktorý si zamilujete

Čo si predstavíte, keď sa povie žemľovka? Mazľavé jedlo pripravené zo zvyškov, do ktorého sa vám nechce ani len vidličku vložiť? Tak po ochutnaní tejto žemľovky okamžite zmeníte názor. 10/10 ochutnávačov už nechce jesť inú!

Na luxusnú žemľovku od babičky potrebujete:

4 lupačky (makovky)

250 – 300 ml mlieka

2 domáce vajcia z voľného výbehu

2 postrúhané jablká alebo kompótové ovocie (višne, čerešne)

hrsť sušených hrozienok

2 PL rumu

250 g jemného tvarohu

250 g mascarpone

1 PL kryštálového cukru

1 vanilkový cukor

maslo

mleté orechy

Postup: Ako pripraviť luxusnú žemľovku

  1. Lupačky nakrájajte na tenšie kolieska a zalejte mliekom. Množstvo mlieka bude závisieť od toho, aké odležané lupačky budete používať – čím staršie pečivo, tým viac mlieka vypije. Lupačky by mali byť úplne napité, mlieko by však v nádobe nemalo stáť.
  2. Žĺtok z vajíčok vyšľahajte s vanilkovým cukrom do peny. Pridajte tvaroh, mascarpone, pomleté orechy (časť si odložte na posypanie) a vymiešajte krém (už nešľahajte).
  3. Pekáč potrite maslom a vyplňte polovicou mokrých lupačiek. Vylejte krém. Následne pridajte maslo na plátky, ovocie a zase lupačky. Pridajte opäť vrstvu masla, hrozienka namočené v rume a prikryte alobalom. Pečte asi 50 minút na 180 stupňov.
  4. Vyšľahajte sneh, pridajte doň cukor a približne 1 PL mletýc orechov. Navrstvite na žemľovku a dajte opäť piecť do rúry, kým nie je sneh zapečený do béžovej farby.
  5. Podávajte ešte teplé.

Žemľovka chutí výborne aj na druhý deň, treba ju však skladovať v chladničke. Ak vám nebude po chuti studená, nechajte ju zohriať v rúre so zapnutou funkciou grilu. Sneh nebude taký “gumový”, zostane skôr chrumkavý a oriešky získajú jemne prepečenú príchuť.

Ako pripravujete žemľovku vy? Máte svoj tradičný rodinný recept, na ktorý nedáte dopustiť? Alebo toto jedlo vôbec nie je podľa vášho gusta? Napíšte nám do komentára.

0 0 hlasov
Hodnotenie článku