Ktorou zeleninou si v zime doplníte najviac vitamínov

Ktorou zeleninou si v zime doplníte najviac vitamínov?

Nevynechajte tieto tri druhy!

Všade sa píše, že treba konzumovať čo najviac sezónnej a lokálnej zeleniny. Ale čo v zime? Jablká sú jasná voľba, zemiaky v jedálničku máme tiež často, no vysokou dávkou vitamínov zrovna neohurujú… Stavte teda na tieto tri druhy zeleniny, ktoré sa dajú spracovať na stovky spôsobov a sú skutočne nadupané bohatou výživovou hodnotou.

Cibuľa

Cibuľa je prírodné antibiotikum. Obsahuje totiž alicín, látku, ktorá zabíja škodlivé mikroorganizmy. Možno aj vaša stará mama používala cibuľový sirup, ak ju prepadli príznaky prechladnutia. Táto zelenina je tiež bohatým zdrojom vitamínov skupiny B, vitamínu C a minerálov. Tiež výborne pôsobí na zahlienený organizmus. Pokojne ju môžete podávať už deťom od jedného roka, ktoré hlieny často trápia pri prerezávaní zúbkov. Nepreháňajte to však s množstvom.

Od troch rokov môžete podať aj cibuľový sirup (najemno nakrájanú cibuľu zasypte cukrom alebo zalejte medom, nechajte 24 hodín odstáť, roztlačte lyžičkou a konzumujte po malej kávovej lyžičke denne. Vyskúšajte si však najskôr v malom množstve, ako na túto medicínu vaše telo zareaguje. Cibuľa zvyšuje vylučovanie žalúdočných štiav, a tak môžu mať niektorí ľudia problém s pálením záhy po jej konzumácii. Spolu s cesnakom tiež znižujú krvný tlak, takže ak máte problém s nízkym tlakom, pravdepodobne vám tiež nebude vyhovovať.

Mrkva

Mrkva je plná betakaroténu. Na to, aby sme ho však mohli dokonale využiť, potrebujeme koreň správne očistiť (iba kefou a očistený už neumývať) a tepelne upraviť s použitím tuku. Tak sa až 50 % betakaroténu dostane tam, kde ho telo dokáže premeniť na vitamín A, ktorý je nevyhnutný na správne fungovanie zraku a tiež zdravú pokožku. Očistenú mrkvu krájajte nerezovým nožom a spracujte okamžite po krájaní, nenechávajte ju namočenú vo vode a ani iba voľne nakrájanú na kuchynskej linke v surovom stave.

Mrkva je plná betakaroténu.

Cvikla

Cviklu mnohí buď milujú, alebo nenávidia. Najviac osohu z nej získate v surovom stave – napríklad v strúhanej podobe s trochou chrenu či octovou zálievkou. V prípade potreby ju môžete aj rozmixovať a pridať do smoothie (neodporúčame odšťavovať, práve vtedy by ste sa zbavili aj vlákniny, vďaka ktorej je cenená). Obsahuje tiež ovocné kyseliny (jablčnú, vínnu a citrónovú), ktoré posilňujú trávenie a imunitu. Vďaka už spomínanému vysokému množstvu rozpustnej vlákniny dokáže znížiť hladiny cukru a cholesterolu v krvi, čo oceníte najmä pri pravidelnej konzumácii. Pomáha tiež znižovať vysoký krvný tlak a udržuje cievy v top kondícii, takže by ju mali konzumovať najmä starší ľudia alebo ľudia s predpokladom vysokého krvného tlaku či sklerotických ochorení.

0 0 hlasov
Hodnotenie článku