Ako zbaviť domácnosť zvýšenej vlhkosti?

Ako zbaviť domácnosť zvýšenej vlhkosti?

Čierne fľaky v rohoch miestností, pleseň na rámoch okien, chlieb, ktorý rýchlo splesnie, keksy, ktoré sú deň po otvorení navlhnuté – aj toto sú signály, že máte doma zvýšenú vlhkosť. Tá sa však neprejavuje iba takto, negatívne vplýva najmä na ľudské zdravie – bežné sú rôzne ochorenia dýchacích ciest, napríklad zápal priedušiek či nosných dutín. Akú vlhkosť by sme mali doma mať a ako riešiť jej zvýšené hodnoty?

Aká je správna vlhkosť v domácnosti?

Odborníci odporúčajú vlhkosť vzduchu v domácnosti držať v rozmedzí od 45 % do 60 %. V prípade, že túto hranicu prekročíte, vystavujete nehnuteľnosť, no najmä svoje zdravie veľkým rizikám. Vlhké prostredie je totiž živnou pôdou pre rôzne baktérie a plesne, ktoré môžu mať skutočne vážne dopady na ľudské zdravie. Ideálnou pomôckou pre sledovanie vlhkosti vzduchu u vás doma je vlhkomer. Prehnanú vlhkosť však môžete spozorovať aj podľa plesnivých rohov miestností, zvlhnutým potravinám, bielizne, ktorá nechce uschnúť, či vyzrážanou vodou okolo rámov okien.

Správne vetranie

Pre optimálnu hladinu vlhkosti v domácnosti je zásadné správne prúdenie vzduchu. To môžeme upraviť pravidelným a vhodným vetraním – počas zimy by sme mali vetrať nárazovo a intenzívne, a to tak, že na niekoľko minút otvoríme dokorán okná aj balkónové dvere. Nestačí to urobiť však iba raz za deň, ideálny počet sa pohybuje medzi 3 – 5-krát.

Plesne sa však neobjavujú iba v rohoch miestností, často ich môžeme nájsť aj za nábytkom. Preto je dobré, keď skrine, knižnice, postele, kuchynské linky nebudete prisúvať nadoraz k stene, ale necháte medzi nimi dostatok voľného priestoru na prúdenie vzduchu. Pokojne stačí aj 10 cm.

Správne vetranie

Digestor by mal byť samozrejmosťou

Digestor by mal byť samozrejmosťou, najmä v kúpeľni a kuchyni. Prečo? Pretože práve tu dochádza denno-denne k zvyšovaniu vlhkosti: sprchovaním, kúpaním, varením či sušením bielizne. Napríklad pri sušení bielizne, várky z jednej pračky, sa do vzduchu môžu dostať až 2 litre vody.

Inak tomu nie je ani pri varení, keď voda kondenzuje v paru, preto je dôležité túto vlhkosť vyviesť von, ideálnym riešením je tak digestor. Ak digestor nemáte, dbajte na to, aby ste tieto miestnosti vždy po využití – či už kúpaní, alebo varení – dôkladne vyvetrali. Tiež vám pomôže sušiť bielizeň na balkóne. V prípade, že balkón nemáte, pouvažujte o sušičke. Minimálne však odporúčame v miestnosti, kde sušíte bielizeň, počas celého procesu nechať otvorenú aspoň ventilačku.

Pomôže aj odvlhčovač vzduchu

Najúčinnejším riešením je vždy prevencia, a tak to platí aj v tomto prípade. Lenže niekedy nedokážeme príčiny vlhkosti odstrániť – tým je napríklad vlhký múr v dome, kde si prenajímame byt -, čo teda robiť v takomto prípade?

Poslednou záchranou je odvlhčovač vzduchu, za elektrický, ktorý dokáže zozbierať z miestnosti, resp. z priestoru o veľkosti 40 m2 denne približne 2 dcl vody, zaplatíte okolo 60 €. Výkonnejšie odvlhčovače vzduchu sa pohybujú na cenovej úrovni od 150 € a vyššie. Ak však nepomáha správne vetranie, obmedzenie činností, ktoré zvyšujú vlhkosť v domácnosti či digestory, ak nechcete investovať tisíce eur do odvlhčenia múru, i toto je dobré riešenie.

Pomôže aj odvlhčovač vzduchu
0 0 hlasov
Hodnotenie článku